Kvarteto poodhalilo koučove desivé metódy aj toxické prostredie, v ktorom dievčatá fungovali. O to znepokojivejší je pre ne fakt, že hoci sa mal Maďar podľa podnetov adresovaných plaveckej federácii podobne prejaviť aj počas svojho pôsobenia pod Tatrami, verejnosť sa o ničom nedozvedela. Kompetentní totiž podľa zainteresovaných športovkýň mali jeho praktiky ticho posväcovať a sťažnosti sa mali zamiesť pod koberček!
Szauder viedol slovenské akvabely ako reprezentačný tréner od roku 2013 do jesene 2018. V tomto období dosiahol viacero prenikavých úspechov, no počas jeho éry sa okrem medailí začali v sekcii umeleckého plávania kopiť veľmi zvláštne veci - hromadné konce kariér špičkových športovkýň či poukazovanie dievčat na nevídané praktiky kouča, jeho direktívny štýl vedenia či celkovo nevhodné správanie „odborníka“.
Mnohé reprezentantky pre Nový Čas poukázali na nezdravé tréningové prostredie či „svojské“ Szauderove výstupy. To, o čom sa pod Tatrami len šepkalo, podčiarkuje najnovší škandál z Kanady, ktorého hlavnou postavou je opäť Maďar. Štvorica reprezentantiek v umeleckom plávaní už totiž nechcela viac znášať jeho móresy, a tak sa mu odhodlala postaviť na odpor.
Neospravedlniteľné činy
Dievčatá obviňujú Szaudera zo šikanovania, z obťažovania, psychického a fyzického nátlaku alebo nemiestnych poznámok na adresu moslimov, černochov alebo LGBTI komunity.
„Trvalo to už príliš dlho. V takomto toxickom svete nemôžeme ďalej existovať,“ uviedla pre CBC News jedna z umeleckých plavkýň, ktorá zo strachu pred odvetou zo strany kouča chcela radšej zostať v anonymite.
„Jeho správanie sa nedá nijako ospravedlniť. S rôznymi druhmi útokov z jeho strany sme sa na bazéne stretávali takmer denne. Niektoré z nás boli odolnejšie, iné menej,“ vysvetlila dnes už bývalá akvabela Sion Ormondová, ktorá opísala aj smutnú príhodu z minulého roka. „Na súťaži v Číne nám povedal, že ak budeme plávať tak, ako dovtedy, udrie nás tak silno, že nebudeme vedieť, čo sa deje,“ dodala s tým, že takýto druh komunikácie nikdy predtým na žiadnom fóre nezažila. A podivné ataky sa mali len stupňovať.
Urážky aj sexizmus
„Počas tréningu na Havaji tréner pred celým tímom kričal a štipľavo urážal jedno dievča pre svoju váhu. Keď sme videli, že sa tomu všetci len prizerajú, boli sme zúfalé. Viete si predstaviť, aká tam potom vládla atmosféra,“ pridala ďalšia členka víťazného kanadského družstva z vlaňajších Panamerických hier v Peru, ktorá sa pristavila aj pri Szauderových sexistických narážkach:
„Hovoril nám, že by sme sa mali naučiť variť a upratovať, aby sme sa vedeli postarať o našich chlapov. Lebo že inak nás nebudú chcieť...“ Ešte horšiu skúsenosť si s maďarským kormidelníkom zažila Ormondová: „Prišiel za mnou s tým, že ,Sion, zapni sa, kým sa nevzruším.‘ Musela som len sklopiť zrak a ísť ďalej, inak by bolo zle...“
Slovenské krytie
Podobným štýlom mal Szauder „vládnuť“ aj na Slovensku. „Kto sa ozval, nemal šancu a bol udupaný,“ zhodli sa rodičia viacerých umeleckých plavkýň s tým, že o Maďarových praktikách vedelo nielen vedenie sekcie, ale aj celého hnutia. „Kryli to, ako len vedeli,“ uviedol pre náš denník dobre informovaný zdroj, podľa ktorého šéfstvo „zadekovalo“ viac udaní, otvorených listov i prosieb bezradných famílií dievčat (vrcholom bola kauza okolo Viktórie Reichovej, ktorá skončila až na športovom arbitrážnom súde v Lausanne). Mnohé z nich sa mali postupne „upratať pod koberček“ v čase, keď bol hlavným kontrolórom Slovenskej plaveckej federácie Ladislav Križan, ktorý je dnes predsedom správnej rady Fondu pre podporu športu. Nový Čas oslovil aj Szaudera, ktorý pre kanadské médiá poskytol k aktuálnemu škandálu iba strohé písomné stanovisko: „Som si istý, že vyšetrovanie všetky obvinenia vyvráti.“