Ráta sa nielen antigénový test, ale aj PCR test. Požadovať ho od vás môžu v zamestnaní, v úradoch, ale aj v obchode či u kaderníka. Toto nariadenie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR má však aj výnimky, ktoré platia pre deti do 10 rokov, onkologických pacientov či pacientov, ktorým zúčastniť sa na testovaní neumožňuje ich zdravotný stav. Zdá sa však, že aj tu sa našli isté medzery a vyhlášku si niektorí prevádzkovatelia či dokonca lekári vysvetlili po svojom. Na vlastnej koži sa o tom presvedčili čitatelia Nového Času, ktorí sa pre chýbajúci certifikát dostali do nezávideniahodnej situácie.
Onkologickú pacientku bez výsledkov z testov odmietli ošetriť
Štát je taký silný, ako sa dokáže postarať o svojich najslabších. Stanislava Vranová (75) z Dubnice nad Váhom sa o tom presvedčila na vlastnej koži po tom, čo sa deň po celoplošnom testovaní vybrala k lekárke na plánovaný obstrek. Namiesto úľavy od bolesti onkologická pacientka však od nej odchádzala so slzami v očiach. Podľa nej domov ju poslali preto, lebo nemala certifikát z testovania.
Doktorka to však vidí inak. Tvrdí, že pacienti, ktorí sa cítia ohrození na zdraví, nedajbože na živote, by mali lekárov najskôr kontaktovať telefonicky. Tí zhodnotia ich zdravotný stav a odporučia, ako majú ďalej postupovať. Stanislava Vranová je onkologická pacientka a trápia ju aj silné bolesti krčnej chrbtice, takže má problémy s pohybom. Preto ešte pred víkendovým testovaním absolvovala obstrek a na ďalší mala ísť deň po testovaní.
„Bola som na prvom obstreku, objednali ma na ďalší, ale dostala som sa len po dvere. Sestrička otvorila dvere, podala som jej papier a ona si odo mňa pýtala certifikát. Hovorím jej, že nemám, mám 75 rokov a som onkopacientka, zdravotne ťažko postihnutá. Povedali mi, že majú nariadenie, že bez certifikátu nemajú nikoho brať. Celú noc som nespala, potom som si dala tabletky od bolesti,“ približuje so slzami v očiach dôchodkyňa.
Užialená Stanislava dodala, že jej v ambulancii oznámili, že má byť doma 10 dní a potom sa má objednať. „S plačom som išla domov. Desať operácií mám za sebou. Prežila som trištvrte storočia, ale toto som ešte nezažila. Po vojne bolo biedno, ale toto,“ doplnila s plačom Stanislava, ktorá celý život pracovala na stožiaroch ako elektrikárka a ťažká práca si vypýtala svoju daň. Takýto prístup k ťažko chorej mame nevie pochopiť ani dcéra Stanislavy.
„Keď má bolesti, tak ju od dverí otočia. Teraz má prísť ďalšie testovanie, to bude čakať ďalších 10 dní? Byť celý čas doma je aj psychicky náročné. Mama berie množstvo liekov... Bojím sa, že sem raz prídem a už ju nezobudím. Otec zomrel pred štyrmi mesiacmi a nemôžeme ho ani pochovať. Všetko sa dá vydržať, ale aby človek trpel len pre nejaký certifikát?!“ pýta sa dcéra ubolenej dôchodkyne.
Podľa lekárky Magdalény Perichtovej došlo k nedorozumeniu. „V rámci núdzového režimu bolo lekárom odporúčané, aby pacientov, ktorí sú rizikoví, do svojich ambulancií nepozývali ani na pravidelné kontroly, aby títo pacienti boli najskôr vyšetrení telemedicínou. Lekár posúdi ich stav a povie, či majú prísť na dané vyšetrenie,“ povedala lekárka, ktorá okrem služieb v špecializovanej ambulancii odoberala vzorky počas celoplošného testovania.
Zároveň dodala, že žiadny lekár nevie zaručiť, aby sa v ambulanciách nemiešali pacienti s COVID-om a pacienti bez COVID-u. „Nebolo to z dôvodu plošného testovania, bolo to pre núdzový režim. Cítime sa teraz dotknutí, chceli sme pacientke pomôcť, aby sa nestalo nešťastie, a aj apelujem na pacientov, aby zbytočne nechodili do prostredia, ktoré môže byť pre nich nebezpečné a dokonca ohrozujúce život,“ prezradila lekárka. O reakciu sme požiadali aj rezort zdravotníctva.
„Onkologickí pacienti, ktorí sa na celoplošnom testovaní nemohli zo zdravotných dôvodov zúčastniť, mali určenú výnimku. V tomto prípade, ak uvedené prebehlo, ako opisujete, pacientke, ak mala lekársku správu o svojej diagnóze, mala byť zdravotná starostlivosť poskytnutá,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová s tým, že lekár by mal pacientovi poskytnúť najprv telefonickú konzultáciu.
Otočili ho. Skúsenosti s tým, ako sa v obchode dodržiavajú nariadenia vlády, Novému Času priblížil aj Alex (17) z Bratislavy. Mladý muž sa v pondelok po celoplošnom testovaní vybral aj s kamarátmi do nákupného centra Eurovea na Pribinovej ulici. Vtedy ešte netušil, akému problému bude čeliť pri nákupe. Keď totiž chcel vojsť do predajne Sports Direct, zastavila ho SBS služba a žiadala od neho, aby sa preukázal certifikátom s negatívnym testom.
Alex však nebol na testovaní antigénovými testmi, ale absolvoval PCR test, výsledok ktorého mu prišiel formou SMS správy. „Bol som na PCR testoch a odtiaľ mi v sobotu poslali SMS správu s negatívnym výsledkom. Vyťahoval som telefón, aby som to ukázal, no esbéeskár ma zastavil, že povoliť vstup mi môže len s papierovým certifikátom. Ukázal som mu aj tak SMS s výsledkom a vysvetlil, že z PCR testovania chodia výsledky len správou,“ opisuje mladík svoju skúsenosť. Zároveň dodal, že ochrankár však trval na svojom. Preto ho Alex požiadal, aby zavolal vedúceho predajne.
„Čakali sme na vedúceho, ktorý prisľúbil, že príde, ale ani po dvadsiatich minútach neprišiel,“ rozhorčuje sa mladý muž. Po čakaní na vedúceho pred predajňou však zhodnotil, že to vlastne nemá význam a z predajne odišiel. Pokúšali sme sa s predajňou skontaktovať telefonicky opakovane, avšak do uzávierky sa nám to nepodarilo, pretože na uvedenom čísle nikto nedvíhal.
Vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR sa píše, že zákaz vstupu do vnútorných a vonkajších priestorov zariadení sa nevzťahuje na ľudí, ktorí sa preukážu potvrdením o negatívnom výsledku RT-PCR testu vykonaným od 29. októbra 2020 do 1. novembra 2020. Akou formou sa má človek preukázať, však vyhláška už nešpecifi kuje. O vysvetlenie sme požiadali aj samotný ÚVZ SR, no v čase našej uzávierky nám ešte neodpísali.