Akonáhle niektorá z vakcín dostane schválenie v Európskej únii, Nemecko plánuje začať očkovať širokú verejnosť, píše agentúra Reuters.
Berlín sa domnieva, že prvý preparát proti koronavírusu bude dostupný začiatkom roka 2021, a požiadal jednotlivé spolkové krajiny, aby do 10. novembra poskytli adresy 60 zariadení, kam by výrobcovia v budúcnosti hotovú vakcínu dodali.
V rámci národného programu očkovacej stratégie, ktorý minulý týždeň schválila vláda, majú jednotlivé spolkové krajiny určiť ústredné očkovacie centrá. Tie budú dopĺňať mobilné tímy, ktoré budú cestovať do domovov s opatrovateľskou službou.
Nemecký prístup podčiarkuje potenciálne logistické výzvy pre vlády. Problémy môžu pôsobiť obmedzené dodávky, potreba niekoľkých dávok vakcíny či špeciálne požiadavky na jej uskladnenie.
Medzi očkovacími látky proti koronavírusu v najpokročilejšom štádiu testovania je vakcína vyvíjaná firmou Moderna a preparát, na ktorom pracujú spoločnosti BioNTech a Pfizer. Posledná menovaná vakcína musí byť uskladnená pri teplote mínus 80 stupňov Celzia, zatiaľ čo očkovacej látke od Moderny postačí teplota mínus 20 stupňov, čo je obdobná teplota ako u mrazničiek v domácnostiach.
Nemecká vláda tiež poverila Inštitút Roberta Kocha, aby rozhodol, ktoré zraniteľné skupiny obyvateľstva by mali dostať dávku ako prvé. Zatiaľ sa očakáva, že prioritou budú zdravotníci.
Keď bude vakcína široko dostupná vo forme jednej dávky, nemecká vláda dúfa, že očkovanie bude prebiehať v ordináciách lekárov. Elektronický register má zaznamenávať, kto už vakcínu dostal, vyvíja sa aplikácia, ktorá ľuďom umožní nahlásiť potenciálne vedľajšie účinky.