Nerozhodnuté sú ale kľúčové súboje v štátoch Severná Karolína, Georgia a Michigan, a tak si zatiaľ víťazstvo napriek niekoľkým nečakaným výhram nemôže pripísať ani Republikánska strana, napísala agentúra AP.
Američania v utorkových voľbách okrem nového prezidenta rozhodovali aj o rozložení síl v Kongrese. Kontrolu nad Snemovňou reprezentantov doteraz mala Demokratická strana a podľa všetkého si ju v nasledujúcom období udrží. Naopak, v Senáte majú väčšinu republikáni a demokrati sa pokúšali pomer síl zvrátiť na svoju stranu.
Obe strany vo voľbách bojovali o 35 kresiel v hornej komore. Republikáni obhajovali 23 mandátov a demokrati 12. Podľa stanice CNN zatiaľ majú demokrati istých 46 kresiel a republikáni 47. O víťazovi siedmich senátorských súbojov zatiaľ nie je rozhodnuté.
Víťaza senátneho súboja zatiaľ nebolo možné s istotou určiť na Aljaške, v Arizone, v Maine, Michigane a Severnej Karolíne. O dva mandáty súperia v Georgii, pričom u jedného z týchto súbojov už je jasné, že bude pokračovať druhým kolom v januári, pretože ani jeden z kandidátov nezískal potrebných viac ako 50 percent hlasov.
Na Aljaške podľa čiastočných výsledkov zatiaľ jasne vedie republikán Dan Sullivan, ktorý má priebežne vyše 60 percent hlasov. V Arizone sa zasa rysuje víťazstvo bývalého astronauta, demokrata Marka Kellyho; televízna stanica Fox News už dokonca ohlásila jeho víťazstvo nad doterajší republikánsku senátorkou Marthou McSallyovou.
Výsledok súboja v Maine zatiaľ oficiálne vyhlásený nebol, ale obhajkyňa kresla, republikánska senátorka Susan Collinsová, už sa vyhlásila za víťazku. Súperka Sarah Gideonová jej telefonovala, aby k výhre gratulovala, uviedla agentúra Reuters.
Collinsovej médiá v poslednej dobe venovali pozornosť predovšetkým v súvislosti s hlasovaním o novej sudkyni najvyššieho súdu. Collinsová totiž ako jediná republikánka hlasovala proti schváleniu Amy Coneyovej Barrettovej.
Podľa AP je pre demokratov výsledok senátnych volieb sklamaním, pretože dúfali, že hneď v niekoľkých štátoch majú dobré šance republikánov poraziť. Demokrati síce novo získali kreslo v Colorade, prišli ale naopak o miesto v Alabame. Republikáni obhájili veľkú väčšinu kresiel vrátane Južnej Karolíny, Iowy, Texase či Kansasu, a dramaticky tak znížili počet miest, ktoré mohli pripadnúť demokratom. Demokrati pritom do senátorských kampaní v Texase, Kansase či Južnej Karolíne investovali obrovské sumy a dúfali, že práve tam majú veľkú šancu na úspech, napísal server Politico.
Svoje senátorské kreslo obhájil už po siedmykrát doterajší vodca republikánskej väčšiny v Senáte Mitch McConnell, ktorý porazil bojovú pilotku vo výslužbe Amy McGrathovú, ktorá kandidovala za demokratov. McGrathová pritom podľa agentúry Reuters vybrala na kampaň o 40 miliónov dolárov viac než jej republikánsky súper. V Senáte opäť zasadne aj spojenec prezidenta Donalda Trumpa Lindsey Graham.
V Colorade sa podarilo niekdajšiemu demokratickému guvernérovi Johnovi Hickenlooperovi pripraviť o kreslo republikánskeho senátora Coryho Gardnera. Agentúra AP pripomenula, že sa Colorado od Gardnerovho zvolenia v roku 2014 posunulo výrazne doľava. Naopak v Alabame demokrati o jedno senátorské kreslo prišli. Doterajšieho senátora Douga Jonesa porazil bývalý hráč amerického futbalu a tréner Tommy Tuberville. Sledovaný bol tiež súboj o senátorské kreslo v Južnej Karolíne, ktoré nakoniec obhájil Trumpov spojenec Lindsey Graham.
Pre víťaza prezidentských volieb je väčšina v Senáte zásadná. Hlava štátu s jeho súhlasom vymenúva a odvoláva ministrov a vysokých štátnych úradníkov a môže zbrzdiť alebo naopak urýchliť agendu Bieleho domu.
Ak demokratický kandidát Joe Biden vyhrá prezidentské kreslo, jeho strana musí vo voľbách do Senátu získať náskok troch kresiel, aby nad hornou komorou prevzala kontrolu, a štyroch kresiel v prípade, že zvíťazí súčasná hlava štátu Donald Trump. V prípade rovnosti hlasov totiž má rozhodujúce slovo viceprezident.