Prezident Európskej futbalovej únie Aleksander Čeferin sa listom obrátil na šéfa Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianniho Infantina, aby zvážil zvýšenie flexibility rozhodcov pri posudzovaní toho, či hráč zahral úmyselne rukou alebo nie. Ak novembrové stretnutie zákonodarcov FIFA schváli zmenu pravidla, zabráni sa nespravodlivému trestaniu hráčov a frustrácii na tvárach ich trénerov.
Čeferinova iniciatíva sa zrodila ako reakcia na stupňujúce sa nariaďovanie pokutových kopov po tom, čo lopta často zasiahla vystretú či zdvihnutú ruku nič netušiaceho hráča.
"Pokus o striktné vymedzenie prípadov, keď je manipulácia s loptou priestupkom, vyústil do mnohých nespravodlivých rozhodnutí, ktoré sa stretli s narastajúcou frustráciou a nepohodou zo strany hráčov aj ich trénerov," napísal Čeferin.
Napriek tomu, že UEFA ako strešná organizácia európskeho futbalu má pod palcom Ligu majstrov či domáce ligové súťaže, nemá vplyv na rozhodovanie o zmene povahy futbalových pravidiel. Spolieha sa preto na FIFA a jej zákonodarcov. "Verím, že návrat k predchádzajúcemu zneniu pri posudzovaní hry rukou, je možnosť, ktorú je potrebné zohľadniť. Duch hry by sa mal zachovať," myslí si Čeferin.
Klasický príklad striktného posúdenia hry rukou sa zrodil v utorkovom súboji Ligy majstrov Chelsea - Rennes (3:0). Strela útočníka Chelsea Tammyho Abrahama zasiahla nohu brazílskeho obrancu Rennes Henriqueho Dalberta a odrazila sa až do jeho natiahnutej ruky. Dalbert uvidel druhú žltú kartu a tým aj červenú a v 40. min musel predčasne opustiť ihrisko. Navyše Chelsea zahrávala už druhý pokutový kop, z ktorého Timo Wener zvýšil na 2:0. Po prvom polčase bolo prakticky aj po zápase.
"Stáva sa dosť často, že lopta omylom udrie do rúk alebo paží hráčov. Ak je to možné, vyhnime sa trestaniu týchto prípadov a zachovajme plynulosť hry, aby nevznikali nebezpečné situácie, ktoré často rozhodujú o výsledkoch zápasov," zdôraznil Čeferin. Vyjadril sa aj k čoraz viac využívanému systému videorozhodcu, ktorý má právo rozhodnúť aj v sporných situáciách týkajúcich sa aj hry rukou. "Použitie VAR v mnohých prípadoch iba prehĺbilo tento problém a vedie rozhodcov a médiá k nekompromisnému posudzovaniu každej hernej situácie. To všetko je zasa príčinou paranoidných účinkov a často kontroverzných výsledkov," pokračoval 53-ročný Čeferin.
Slovinský šéf UEFA sa postavil na stranu hráčov aj v tom, že pri súčasnom zdynamizovaní a celkovom zrýchlení futbalu musia ruky používať častejšie ako v minulosti pri udržaní rovnováhy v rôznych herných situáciách. To potom vedie k častejšiemu hraniu rukou a trestom za to. "Pohyb rúk je v zápale boja často nevyhnutný na zachovanie správnej rovnováhy tela, čo často smeruje aj k zabraňovaniu zraneniam. Existuje veľa dôkazov o tom, že obrancovia sú dnes nútení zaujať často neprirodzené pozície jednoducho preto, aby sa vyhli riziku náhodného kontaktu svojej ruky s loptou, z čoho potom rezultujú pokutové kopy," dodal Čeferin.