Kedysi bolo toto ovocie prirodzenou súčasťou našej stravy. Niet sa čomu čudovať, ide predsa o jednu z najtradičnejších slovenských plodín. Počas sezóny sa jablká jedli také, aké boli práve v ponuke. Až o čosi neskôr začali šľachtitelia dbať na to, aby boli pekné a rôznofarebné, či už červené, zelené alebo žlté.
Práve vzhľad jabĺk nás v minulosti dokázal výrazne ovplyvniť. „Ľudia si začali vyberať podľa farby, menej už dbali na chuť,“ hovorí Marián Varga z Ovocinárskej únie. Posledné roky sa Slováci opäť začali zaujímať o chuť a dokonca aj o odrodu. „A to je dobre, pretože aj najnovšie európske štúdie konštatujú, že týmto kvalitným slovenských plodinám by sme mali venovať väčšiu pozornosť,“ dodáva odborník.
Ako stvorené do chladných dní
Napriek kvalite slovenských jabĺk po nich Slováci siahajú podpriemerne. Varga z Ovocinárskej únie hovorí, že kým priemer Európskej únie je 450 gramov na osobu na deň, na Slovensku sa skonzumuje iba 200 gramov z tejto odporúčanej dávky. Jablká sú pritom zdrojom mnohých minerálov, ako vápnik, fosfor, železo alebo horčík. V neposlednom obsahujú dostatok vlákniny, ktorá reguluje naše trávenie a prirodzene znižuje pocit hladu.
Pravidelnou konzumáciou si zabezpečíte prísun vitamínov A, B1, B2, B6 a B9, ktorý je napríklad dôležitý v období tehotenstva. Ďalej tiež vitamíny B12 a E. Vďaka vysokému obsahu „céčka“ sú jablká dôležité pre podporu imunity, a to najmä v období jesene, kedy bojujeme s rôznymi ochoreniami, ako je chrípka či nachladnutie. Sú skvelým antioxidantom.
Slovenské poklady
Vedeli ste, že na Slovensku tvoria jablká 70 % celej úrody ovocia? Zapísaných máme až 150 rôznych odrôd! Medzi najobľúbenejšie patrí Gala so žiarivo červenou šupou a žltými odtieňmi. S najväčšou pravdepodobnosťou ste už niekedy ochutnali aj ďalší známy druh jablka, akým je zelenožltá až zlatožltá odroda Golden Delicious.
Ich pestovanie však čoraz viac sťažujú klimatické zmeny. Tohtoročnú úrodu zasiahli skoré jarné mrazy, ktoré udreli v období, kedy boli stromy už prebudené. „Marcové mrazy poškodili teplomilné ovocie na kvetoch a plodoch. Kým prišlo obdobie kvitnutia, mali sme za sebou vyše 30 dní s jarnými mrazmi, v minulosti boli už aj tri dni veľa,“ vysvetľuje situáciu M. Varga. S výkyvmi tento rok bojovala celá Európa.
Pestovatelia chránili ovocie pred mrazmi všetkými dostupnými spôsobmi. Pracovali v noci, cez deň sa snažili trochu si oddýchnuť. „Vyvíjajúcim sa plodom, ktoré trochu namrzli a boli veľmi citlivé a prechladnuté, sme museli v sade kúriť,“ spomína. Aj vďaka výdatným dažďom počas vegetácie sa jablká dobre vyvíjali a celková úroda napokon klesla zhruba o 20 %. „Máme menej jabĺk, ale sú pekné, zdravé, ochránené a dobre vyfarbené. Nakoniec to nebude najhorší rok, ale len vďaka vyvinutému úsiliu ovocinárov a vhodne spadnutým zrážkam,“ dopĺňa.
Jabĺčka deťom
Bez nich by jeseň nemala tú pravú atmosféru. Jablká sa hodia do koláčov či štrúdle, pre vysoký obsah vitamínov sú skvelou desiatou aj sladkou maškrtou.
Vytvoriť návyk na pravidelnú konzumáciu čerstvého ovocia a zeleniny u detí sa snaží aj obchodný reťazec Kaufland. Už druhý rok pokračuje v projekte Čerstvé hlavičky, v rámci ktorého dostávajú partnerské školy raz týždenne ovocie alebo zeleninu pre každého žiaka. „Snažíme sa aj takýmto spôsobom vytvárať návyk na konzumáciu ovocia a zeleniny u detí. Okrem toho podporujeme slovenských producentov. Z celej ponuky jabĺk v Kauflande pochádza až 30 % zo slovenských sadov,“ uvádza Lucia Vargová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland.