Silnou motiváciou im boli najmä sľuby premiéra Igora Matoviča (47) či ministra hospodárstva Richarda Sulíka (52), ktorí výmenou za úspech v celoštátnom skríningu ponúkali slobodu a uvoľnenie obmedzení. Teraz však napriek tomu, že všetko dopadlo dobre, zaradili spiatočku a predlžujú núdzový stav. Dnes rokuje vláda, ktorá rozhodne o tom, či sa núdzový stav predĺži o ďalších 90 dní, aby mohli vyhlásiť zákaz nočného vychádzania od 23.00 do 5.00.
Pôvodne mal skončiť túto sobotu a s ním aj zákaz vychádzania. Ústredný krízový štáb však na pondelkom rokovaní usúdil, že je potrebné ho predĺžiť. O uvoľňovaní opatrení teda podľa premiéra Matoviča nemôže byť najbližšie týždne žiadna reč. Sedemdňový kĺzavý medián by podľa jeho slov musel klesnúť pod 500, pričom v súčasnosti je jeho hodnota 1 962. O uvoľňovaní nechce počuť ani minister zdravotníctva Marek Krajčí. „Ja si uvedomujem, že tá situácia je vážna a nemôžeme si to pokaziť,“ povedal Krajčí pred utorkovým rokovaním s reštauráciami. Návrat do normálu sa teda odkladá na neurčito. Vláda však pred plošným testovaním sľubovala pravý opak. Matovič hovoril, že negatívny test bude „vstupenkou na slobodu“, a ministri mu pritakávali.
„To nie je smrť, byť týždeň doma. Zistiť, že manželka je celkom príjemný partner na rozhovor, a keď prejdú tie testy, tak končia aj tieto obmedzenia. Potom, kto má v ruke negatívny test, je opäť slobodný človek,“ hovoril Sulík pred prvým kolom testovania na Orave a v Bardejove.
Z jeho rečí to vyzeralo tak, že po skríningu sa skončia všetky obmedzenia a život sa viac-menej vráti do pôvodných koľají. „Dovoľte mi vysloviť nádej, že keď prebehnú obe vlny testovania, tak minimálne tí občania, ktorí majú dva negatívne výsledky po sebe v týždňovom odstupe, budú môcť navštevovať aj tie reštaurácie, divadlá a tak ďalej,“ dodal Sulík.
Aj to bola veľká motivácia pre milióny Slovákov, ktorí si hodiny odstáli v rade, aby získali certifikát s výsledkom „negatívny“. Mnohí sa už videli na obede v obľúbenej reštaurácii a podnikatelia sa zas tešili, že opäť otvoria svoje prevádzky. „Na záchranu pracovných miest a ekonomiky ako aj návrat k normálnemu životu je zjavne potrebná radikálna operácia,“ hovorila zas podpredsedníčka vlády Veronika Remišová.
Ako často chcú testovať?!
Vláda o zvýhodňovaní ľudí s negatívnymi testami už nehovorí. Matovič v utorok, naopak, zdôraznil, že najbližšie týždne sa nebudú uvoľňovať opatrenia ani otvárať prevádzky. „Je rozdiel medzi prevádzkami, kde ľudia sedia v bezpečnej vzdialenosti a v rúšku, a prevádzkami, kde sedia bez rúška a cudzí ľudia vedľa seba, čo je napríklad v reštaurácii, ale o tom dnešná debata bude,“ konštatoval.
Keď Matovič prvýkrát informoval o nápade otestovať celú populáciu, mnohí ho kritizovali. Viacerí vedci doteraz upozorňujú, že aj keď sa operácia logisticky podarila, mohla byť lepšie cielená. Testy mohli prebehnúť len v najväčších ohniskách, čo by bolo nielen rýchlejšie, ale aj lacnejšie. Túto radu si vzal premiér k srdcu a namiesto návratu do normálu sa vojaci chystajú na ďalšie kolo testovania, ktoré prebehne už budúci víkend 21. a 22. novembra.
„Dal som návrh, aby sa budúcotýždňové testovanie konalo nie na úrovni okresov, ale aby sme testovali vyslovene obce a mestá, kde incidencia bola vyššia než jedno percento,“ povedal v pondelok večer. Malo by ísť o približne 500 obcí a 5 menších miest. Nejde pritom zrejme o posledné kolo. Testovanie chce premiér opakovať v pravidelných intervaloch dovtedy, kým nebude pandémia zažehnaná.