Sokoľany s 1 300 obyvateľmi v okrese Košice-okolie budú poberať dane z nehnuteľností od U. S. Steelu, ktorý doteraz s výnimkou štyroch rokov platil štvrťmiliónovému mestu Košice až 1,5 milióna eur ročne. Skončil sa tak 23-ročný spor, keď Najvyšší súd SR (NS) vyhovel odvolaniu a v dedine takto získajú 700-tisíc eur. Ročný rozpočet pritom predstavuje približne 400 000 eur. Ak si navyše budú vymáhať ušlé peniaze aj za 19 rokov dozadu, budú prosperovať prenáramne!
V 23-ročnom spore Dávida s Goliášom o katastrálne územie pozemkov s výmerou približne 700 hektárov, na ktorých leží areál oceliarskej spoločnosti U. S. Steel Košice, rozhodol Najvyšší súd SR na verejnom pojednávaní v prospech Sokolian. „Najvyšší súd rozsudkom zmenil rozsudok Krajského súdu v Košiciach a potvrdil tak zákonnosť rozhodnutia správneho orgánu Okresného úradu Košice-okolie,“ uviedla hovorkyňa súdu Alexandra Važanová.
Starosta Sokolian, ktoré hospodária ročne s približne 400 000 eurami, František Beregszászi pre Nový Čas prezradil, že ušlých daní sa budú domáhať. Výsledok sporu ho samozrejme potešil. „Otvára to možnosti pre obec, aby sa zveľadila. Mám na mysli dokončenie kanalizácie, opravu miestnych ciest a chodníkov, takisto budovy materskej školy a viem si predstaviť aj výstavbu telocvične, zberného dvora a stacionára pre dôchodcov,“ povedal Beregszászi.
Jeho predchodca Tomáš Suchý s úľavou na srdci reagoval takto: „V obci máme elektrinu, takmer dokončenú kanalizáciu, plynovod, vodovod, internet a teraz aj dobrý pocit. Malo zmysel, že sme sa v roku 2013 odvolali až na Najvyšší súd, ktorý rozhodol správne. Trvalo to nenormálne dlho, narástla mi aj brada, ale Sokoľany budú konečne bohatšie!“ Mesto Košice je zatiaľ po prehratom spore zdržanlivé. Podľa hovorcu Vladimíra Fabiana si počkajú na písomné vyhotovenie rozsudku a následne oznámia ďalší postup.
O pričlenení časti katastrálneho územia niekdajšieho okresu Košice-vidiek k mestu Košice rozhodol bývalý Okresný národný výbor Košice-vidiek v roku 1979 a následne aj bývalý Krajský národný výbor pre výstavbu Východoslovenských železiarní. Sokoľany, ktoré boli vtedy časťou obce Hutníky, argumentovali, že sa tak stalo bez súhlasu dotknutých obcí. Samospráva obce sa pozemkov domáhala od roku 1997 na základe reštitučného zákona až 23 rokov.