Biden dosiaľ hovoril s britským premiérom Borisom Johnsonom, francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a írskym premiérom Micheálom Martinom. Británia, Francúzsko a Nemecko sú traja najdôležitejší európski spojenci Spojených štátov.
Johnson s Bidenom hovorili o posilňovaní partnerstva medzi krajinami a spolupráci v oblasti spoločných záujmov - či už v oblasti klimatickej zmeny, presadzovania demokracie alebo riešenia pandémie koronavírusu. Johnson zároveň Bidena pozval na Konferenciu OSN o zmene klímy (COP26), ktorá sa uskutoční na budúci november v Glasgowe. Britský líder verí, že prezidenta uvidí aj na summite krajín G7, ktorý sa má v roku 2021 konať v Británii.
Úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona zverejnil video, na ktorom Macron gratuluje Bidenovi a jeho viceprezidentskej kandidátke Kamale Harrisovej k víťazstvu.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa počas telefonátu s Bidenom zhodla na význame transatlantickej spolupráce v súvislosti s početnými globálnymi výzvami, uviedol hovorca nemeckej vlády.
Írsky premiér Micheál Martin hovoril s Bidenom o brexite a potrebe ochrany tzv. Veľkopiatkovej mierovej dohody z roku 1998, ktorá ukončila dlhoročný krvavý konflikt v Severnom Írsku a ktorú Biden podľa vyhlásenia írskej vlády "plne podporuje".
Víťazom amerických prezidentských volieb z 3. novembra sa stal demokratický kandidát Biden po tom, čo zvíťazil v štáte Pensylvánia. Bývalý viceprezident presiahol potrebnú hranicu 270 hlasov voliteľov a porazil tak svojho republikánskeho protikandidáta a úradujúceho šéfa Bieleho domu Trumpa. Informovali o tom v sobotu 7. novembra americké médiá vrátane televíznej stanice CNN a tlačovej agentúry AP. Zbor voliteľov, ktorý formálne zvolí prezidenta a viceprezidentku na ďalšie funkčné obdobie, sa zíde 14. decembra.