Vyplýva to z analýzy neziskovej organizácie Globsec. TASR o tom informovala Lucia Milanová z oddelenia komunikácie a marketingu Globsecu.
Výskum podľa Globsecu ukázal, že na tejto sociálnej sieti je v podmienkach SR výrazné pôsobenie proruských aktérov. "Pripomína vlnu, v ktorej sa ruský vplyv dostáva z okraja slovenského informačného spektra na Facebooku, kde sa nachádzajú napríklad oficiálne účty inštitúcií Ruskej federácie, do centra prostredníctvom anti-ukrajinských a militaristických komunít," informuje nezisková organizácia.
Ako príklad uvádza ruskú provládnu spravodajskú stránku Life.ru, ktorej obsah "lajkuje" sýrsky militaristický spravodajský kanál Panteon. "Obsah tejto stránky preberá napríklad slovenská Spravodajská Alternatíva, a tým ho ďalej propaguje v rámci slovenského informačného priestoru," dopĺňa nezisková organizácia.
Rásť má aj vplyv dezinformácií preberaných z amerických konšpiračných webov. "Počas pandémie sa prejavil potenciál takéhoto materiálu manipulovať slovenskou verejnou mienkou, najmä ak je daný obsah profesionálne nadabovaný do slovenčiny," uviedla analytička Globsecu Miroslava Sawiris.
Z politických strán mali na jar 2020 výrazný vplyv na formovanie diskusie na tejto sociálnej sieti najmä Smer-SD a ĽSNS. "Zároveň sa však mnohé z týchto účtov do značnej miery prekrývajú s významnými slovenskými a českými dezinformačnými kanálmi. To ukazuje, aký vplyv majú dezinformačné kanály na hlavný politický diskurz na Slovensku," dodala.