Tieto témy boli ešte donedávna tabu, je však potrebné o nich hovoriť. Ako sa prejavuje depresia, čo je úzkosť a pomôžu na problémy s prostatou tabletky?
Diagnóza: Depresia
Aj keď sa pri tejto závažnej diagnóze uvádza, že najčastejšie trápi ženy, depresia sa nevyhýba ani mužom. Prejavuje sa príznakmi ako striedaním nálad, stratou záujmu o veci, ktoré predtým spôsobovali potešenie, pocitmi únavy a vyčerpania, či nepretržitým smútkom. V najhorších prípadoch prepadávajú človeka postihnutého depresiou myšlienky na smrť.
Spúšťačmi ochorenia môže byť strata zamestnania a nedostatok financií, rozvod alebo rozchod s partnerom, úmrtie blízkeho človeka, psychické (a fyzické) zneužívanie, nedostatok denného svetla.
Je potrebné brať do úvahy to, že depresia je liečiteľná choroba, dôležité je však vyhľadať pomoc a začať konať. Celosvetovo však vyhľadá odborníka iba menej ako polovica ľudí postihnutých depresiou.
Účinnou terapiou proti depresii môžu byť prechádzky na dennom svetle, stretnutia s priateľmi a rodinou alebo vitamíny na nervy, ktoré prispejú k duševnej pohode. Ak máte podozrenie, že váš partner, priateľ, kolega nie je vo svojej koži, opýtajte sa ho, čo ho trápi a ako mu môžete pomôcť. Nenechajte sa odbiť reakciou “som ok, nič mi nie je”.
Úzkosť: Keď strach rozhoduje
Stavy úzkosti predstavujú najmä situácii, kedy človek opakovane čelí veľkým obavám, ktoré výrazne prevyšujú skutočné nebezpečenstvo. Bohužiaľ, úzkosť ide ruka v ruke so zníženou kvalitou života, a to práve z dôvodu obáv o budúcnosť či nedostatku príležitostí.
Bežnými spúšťačmi úzkosti sú pocit viny, strach, nadmerný stres alebo vnútorné napätie. Udržať tieto pocity na uzde vyžaduje maximálne úsilie, čo môže predstavovať uzavretie sa do seba, krach alebo poškodenie vzťahov, ale aj užívanie alkoholu alebo drog.
U niektorých mužov je priznanie si pocitov úzkosti spojené s hanbou a zlyhaním, preto nevyhľadávajú odborníka a problém sa môže stupňovať. Identifikovať, kde vznikol primárny problém nie je ľahké, ale je predpokladom zabráneniu väčších ťažkostí (vznik rôznych fóbií, rozvoj depresie, úzkostných porúch).
Rakovina prostaty: Strašiak alebo “bežné” ochorenie?
Rakovina prostaty jednou z najbežnejších foriem rakoviny, ktorá mužov postihuje. Zvyčajne rastie pomaly a nemusí spôsobovať vážnejšie poškodenia, agresívnejšie formy sa však vedia šíriť rýchlejšie a predstavovať aj väčšie riziko. Čím skôr sa na toto ochorenie príde, tým lepšia šanca na úspešnú liečbu existuje.
Prejavy rakoviny prostaty sú zvyčajne: abnormálne časté močenie a pocit neúplného vyprázdnenia mechúra, krv v moči a bolestivosť pri močení, erektilná dysfunkcia a bolestivá ejakulácia.
Na zmiernenie symptómov alebo ako prevenciu môžete užívať doplnky výživy s obsahom rastlín serenoy plazivej (saw palmetto) a pŕhľavy dvojdomej. Ich silný protizápalový účinok oceníte okrem prostaty aj pri problémoch s močením. Tieto dve rastlinné zložky sú spolu so zinkom obsiahnuté v doplnku stravy Prostanax.