Informovalo o tom francúzske ministerstvo zahraničných vecí s tým, že na podujatí sa zúčastnili i viacerí európski diplomati a zamestnanci konzulátov, píše agentúra AFP. "Francúzsko ostro odsudzuje tento zbabelý, neospravedlniteľný útok," ku ktorému došlo na cintoríne, kde sú pochovaní príslušníci iných vierovyznaní ako islamu, uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.
Na konci októbra utrpel v meste Džidda zranenia príslušník ochranky francúzskeho konzulátu, na ktorého nožom zaútočil saudskoarabský občan. K incidentu došlo v ten istý deň, ako 21-ročný Tunisan zabil nožom v Bazilike Matky Božej v Nice troch ľudí.
K útoku došlo v čase, keď sa francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý svojím prísľubom boja proti islamistickému radikalizmu pobúril mnohé prevažne moslimské krajiny, zúčastnil na spomienkovej ceremónii v Paríži. Viaceré krajiny si v stredu pripomínajú 102. výročia podpísania prímeria medzi spojencami v 1. svetovej vojne a Nemeckom vo francúzskom meste Compiegne, ku ktorému došlo 11. novembra o 05.45 h v roku 1918.
Agentúra AFP pripomína, že Macron je ráznym obhajcom práva zverejňovať karikatúry proroka Mohameda, ktoré po prvý raz publikoval satirický časopis Charlie Hebdo. Tieto kontroverzné zobrazenia, ktoré moslimovia považujú za urážku, sa stali aj motívom útoku zo 16. októbra, keď prišiel o život pred školou, kde učil Samuel Paty, ktorý svojim študentom na seminári o slobode vyjadrovania ukázal známe karikatúry.
Saudská Arábia tieto karikatúry síce kritizovala, no zároveň "silne" odsúdila i októbrový útok z Nice. V utorok sa konal videosummit lídrov EÚ, Francúzska, Nemecka a Rakúska s cieľom prijať spoločný postoj v boji proti islamistickému radikalizmu.