Podľa jej hovorcu Mateja Neumanna ju čaká "veľké upratovanie", aby mohla fungovať efektívne a transparentne. V aktuálnej situácii, náročnej pre celý zdravotnícky sektor, vníma ďalšie dofinancovanie vo výške 98 miliónov, ktoré v stredu schválila vláda, pozitívne.
"Od nástupu nového vedenia VšZP v máji tohto roka sa naštartovali procesy optimalizácie nákladov, ako aj zefektívnenia revíznej činnosti, a VšZP má v pláne v tom pokračovať," uviedol Neumann.
Doplnil, že pre ekonomické dosahy pandémie nového koronavírusu nastal výrazný výpadok príjmov za ekonomicky aktívnych poistencov a zvýšil sa počet poistencov štátu. Pre pandemické opatrenia tiež podľa VšZP stúpli náklady na zdravotnú starostlivosť, a to zatiaľ o 36 miliónov eur.
"Prioritnou snahou súčasného vedenia VšZP je však dlhodobo nastaviť systém tak, aby najväčšia zdravotná poisťovňa bola spoľahlivým partnerom pre takmer tri milióny svojich poistencov," dodal.
Union dofinancovanie VšZP kritizuje
Zdravotná poisťovňa (ZP) Union považuje rozhodnutie na ďalšie dofinancovanie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) vo výške 98 miliónov eur, navyše bez verejnej diskusie, za principiálne nesprávne a bytostne neférové. Pre TASR to uviedla jej hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
"Nerozumieme, prečo štát úplne iracionálne neustále podporuje stratovú poisťovňu s najväčším odlevom poistencov a s veľmi zlou úrovňou služieb pre svojich klientov. Ignoruje tak občanov, ktorí sú presvedčení o tom, že konkurencia je dôležitá a jediné, čoho sa dopustili je, že si ako svojho partnera pre zdravotnú starostlivosť vybrali neštátnu poisťovňu," uviedla v reakcii.
ZP Union pripomenula, že VŠZP ako "dobrý hospodár", za ktorého štátnu zdravotnú poisťovňu označil premiér Igor Matovič (OĽANO), sa tento rok dostala do štádia, keď potrebuje už druhú pomoc štátu. Zdôraznila, že opakovane upozorňuje na fakt, že vláda nedáva zo svojich peňazí, ale z daní a odvodov všetkých Slovákov. "Aby mohla niečo dať, musí najskôr niekomu vziať," dodala súkromná zdravotná poisťovňa.