Firmy BioNTech a Pfizer však nečakali a výrobu už rozbehli, aby ju mohli ihneď po schválení distribuovať. V prípade, že by nastal nejaký zádrheľ, sú spoločnosti pripravené státisíce už vyrobených dávok zničiť. To sa však neočakáva. Testy dopadli mimoriadne úspešne.
Základom vakcíny je syntetický genetický kód, ktorý spôsobí, že ľudské telo si samo vytvorí proteíny koronavírusu. Imunitné bunky sa ho tak naučia rozoznávať a pri stretnutí s vírusom ho okamžite napadnú. Tento kód sa vyrába v zariadení firmy BioNTech v nemeckom Mainzi.
Odtiaľ sa preváža do továrne Pfizer v belgickom mestečku Puurs, kde vakcínu plnia do sklenených ampuliek. Z nich je už dávka pripravená na podanie injekciou očkovaným ľuďom. Skladovanie i transport vakcíny si vyžaduje tony suchého ľadu, musí sa totiž udržiavať pri veľmi nízkej teplote. V meste Kalamazoo v štáte Michigan sa zas vyrábajú dávky pre americký kontinent.
Vo firme BioNTech v nemeckom Mainzi sa vyrába syntetický genetický kód, ktorý pomáha imunitnému systému rozoznávať koronavírusu a bojovať s ním.
2. Výroba
Vytvorenú látku potom laboratórni technici v sterilných odevoch plnia do veľkých nádob.
Tekutinu potom prevážajú do továrne Pfizer v belgickom Puurse, kde ju najprv prefiltrujú, aby sa uistili, že v nej nie je žiadna kontaminácia.
Technikov pri plničkách čaká veľa práce, pretože Pfizer a BioNTech chcú na budúci rok vyrobiť miliardu dávok.
Na konci linky schádzajú sklené ampulky s fialovou zátkou, ktoré obsahujú dávky vakcíny.
Podľa výrobcu treba vakcínu skladovať pri teplote najmenej mínus 75 stupňov Celzia, aby sa udržala v stabilnom stave. Pred uskladnením ešte každú dávku starostlivo skontrolujú, či je neporušená a správne zabalená. Odporúča sa ju z takýchto podmienok vybrať až tesne pred použitím. V bežnej chladničke vydrží nanajvýš 5 dní.
Výroba vakcíny je už v plnom prúde a začína sa jej rozvoz po celom svete. Na transport sa používajú špeciálne debničky, ktoré udržiavajú stálu teplotu. Tá musí byť aj pri preprave veľmi nízka. Pre štáty EÚ bude vakcínu obstarávať Európska komisia, ktorá ju následne spravodlivo rozdelí medzi jednotlivé členské krajiny.