S nádejou hovoria napríklad o obnove spoločného boja proti zmenám klímy, lepšiu spoluprácu v rámci globálnych organizácií či v boji proti pandémii COVID-19. Niektorí analytici však upozorňujú, že napríklad obchodné vzťahy či spolupráca na riešení medzinárodných konfliktov nemusí byť omnoho jednoduchšia, než za končiaceho Bidenovho predchodcu Donalda Trumpa.
Kým republikánsky šéf Bieleho domu hovoril o EÚ ako o konkurentovi, spochybňoval vážnosť klimatických zmien a vyčítal únii, že nespravodlivo ťaží z obchodných vzťahov s USA, od Bidena si predstavitelia európskeho bloku sľubujú ráznu zmenu kurzu. Nádej na zlepšenie vzťahov dali tento týždeň najavo nemecká kancelárka Angela Merkelová, francúzsky prezident Emmanuel Macron a aj šéfovia únijných inštitúcií.
"Mnoho európskych lídrov malo obavy, že druhá Trumpova vláda vyvedie USA z NATO alebo bude podkopávať EÚ. Bruselu aj Berlínu sa uľavilo, že Trump odchádza," napísal dnes komentátor denníka Financial Times Gideon Rachman.
Biden nepripúšťa pochybnosti o tom, že chce zvrátiť Trumpove rozhodnutie vyviazať USA z plnenia parížskej dohody o klíme a že postaví USA opäť k boku EÚ v boji proti otepľovaniu planéty. Európski lídri si robia nádej tiež na to, že nový prezident sa vráti k jadrovej dohode s Iránom, ktorú USA dohodli v čase, keď bol Biden viceprezidentom Baracka Obamu.
Nový prezident však nemá pre tento krok pevnú podporu ani medzi vlastnou Demokratickou stranou, navyše by podľa expertov mohol riskovať zvrat súčasného pozitívneho vývoja vzťahov niektorých arabských krajín s Izraelom.
Rad analytikov sa domnieva, že EÚ sa bude musieť viac spoliehať sama na seba i v ďalších oblastiach bezpečnostnej politiky. Biden podľa nich na rozdiel od Trumpa nebude spochybňovať úlohu NATO či ďalších medzinárodných organizácií, avšak bude trvať na tom, aby sa Európa chopila aktívnejší role voči Rusku a dodržala sľúbené zvyšovanie výdavkov na obranu.
"Bolo by absolútnym omylom myslieť si, že sa teraz všetko vráti späť a bude fungovať, ako predtým," uviedol šéf bruselského think-tanku EPC David O'Sullivan. Podľa tohto bývalého veľvyslanca EÚ vo Washingtone zostanú Spojené štáty aj po Trumpovom odchode viac zamerané na svoje vnútorné problémy a v zahraničnej politike sa budú sústrediť viac na Čínu ako na Európu. Práve pre tvrdší prístup voči Pekingu by sa podľa niektorých európskych diplomatov mohol Biden snažiť Európu získať výmenou za zlepšenie obchodných vzťahov.
V to dúfa celá "dvadsaťsedmička", pre ktorú sú USA po Británii najväčším obchodným partnerom. Kým Trump úplne zavrhol rokovanie o obchodnej dohode a zaviedol clá na dovoz výrobkov z Európy, od Bidena očakávajú únijní predstavitelia menej konfrontačný prístup vrátane napríklad spolupráce na reforme Svetovej obchodnej organizácie. Ministri obchodu únijných krajín v pondelok dali takmer jednohlasne najavo, že veria v "reštart" obchodných vzťahov, zároveň ale schválili zavedenie odvetných ciel na americký tovar v spore o štátnu dotáciu pre výrobcov lietadiel Airbus a Boeing. Práve v tejto pri tiahnuci sa už 16 rokov vidia experti hlavnú prekážku k úplnému urovnaniu obchodných vzťahov.