Na tlačovej konferencii po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou to povedal prezident Únie miest Slovenska (ÚMS) Richard Rybníček. V uvedenom termíne by samosprávam mali byť preplatené náklady spojené nielen s celoplošným testovaním počas druhej vlny pandémie, ale aj náklady spojené s prvou vlnou.
„Pani prezidentku sme informovali, že ja som dostal na Ústrednom krízovom štábe v pondelok informáciu, že aj prvá vlna z marca aj celoplošné testovanie v druhej vlne by mali byť preplatené spoločne do konca roka. Je to informácia, ktorú som dostal z Ministerstva vnútra SR od pána Dritomského, ktorý je zodpovedný za krízové riadenie,“ povedal prezident Rybníček. Podľa Rybníčka boli náklady spojené s koronavírusom napríklad v Trenčíne na 60-tisíc eur.
Prezident ÚMS na tlačovej konferencii uviedol, že prezidentka má záujem zastrešiť spoločnú diskusiu ÚMS, združenia krajov SK8 a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) o reforme verejnej správy. Tá sa má uskutočniť k dátumu komunálnych volieb v roku 2022. Rybníček uviedol, že ÚSM by sa pri zmene územnosprávneho členenia Slovenska prikláňala aj k modelu piatich samosprávnych krajov. Slovensko by tak mohlo byť rozdelené na západoslovenský, stredoslovenský, severoslovenský, východoslovenský a bratislavský kraj.
Samosprávy sú kľúčovým faktorom pri správe vecí verejných, čo sa ukázalo aj pri nedávnom celoplošnom testovaní na COVID-19. Vyhlásila prezidentka.
Správa vecí verejných je podľa hlavy štátu efektívnejšia a autentickejšia, keď je spravované územie zdola. "Samosprávy a ich predstavitelia sú prirodzenými autoritami pre občanov v danom území. Aj z tohto dôvodu je potrebné sa k samosprávam správať ako k partnerovi, nie ako k podriadenému," vyzvala Čaputová.
So zástupcami ÚMS a ZMOS hovorila o spolupráci miest a obcí so štátom pri riešení pandémie nového koronavírusu či pri iných krízových situáciách. "Ich skúsenosť je rovnaká. Okrem iného spomínali, že civilný krízový manažment v štáte nefunguje optimálne a často ho musia kompenzovať či dopĺňať," spresnila prezidentka. Problémy podľa nej vidia samosprávy aj v komunikácii či presune informácií, a to najmä pri riešení krízových situácií.
Prezidentka sa zaujímala aj o návrhy ÚMS a ZMOS, čo v samospráve zlepšiť, zmodernizovať či zreformovať. Čaputová vyzvala zástupcov miest a obcí, aby sa pokúsili o vytvorenie "jednotného obrazu", ktorý by bol podkladom pre prípadné reformné kroky vlády a slúžil by aj ako podklad pri úvahách o využívaní prostriedkov z fondu obnovy. "Z mojej strany im budem v tomto snažení nápomocná. Majú moju plnú podporu. Správa vecí verejných zdola totiž najlepšie kopíruje záujmy ľudí," podotkla prezidentka.