Výtery robia na klinike pri Námestí svätého Petra, ktorú pápež zriadil pre niekoľkými rokmi. Jej úlohou je poskytovať základnú lekársku starostlivosť ľuďom v núdzi, z ktorých niektorí žijú na uliciach v rímskej štvrti okolo Vatikánu.
Taliansko v stredu prekročilo hranicu jeden milión prípadov nákazy, pričom preskočilo Mexiko a stalo sa jednou z najhoršie postihnutých krajín na svete, ukazujú výpočty agentúry Reuters.
Arcibiskup Rino Fisichella povedal novinárom, že na klinike robia približne 50 testov na koronavírus denne a táto iniciatíva bude pokračovať neurčito dlhý čas. Tí, čo majú negatívny výsledok testu, dostávajú certifikát, ktorý im umožňuje vstúpiť do útulku, a ľudia s pozitívnym testom sú nasmerovaní na ďalšiu liečbu.
Mnohí z bezdomovcov v Taliansku sú cudzinci, ktorí v štátnom zdravotnom systéme nemajú svojho alebo rodinného lekára, a Talianom, z ktorých sa stanú bezdomovci, napríklad pre ekonomické ťažkosti, je často nepríjemné ísť za svojím rodinným lekárom.
Pápež vyhlásil Svetový deň chudobných pred štyrmi rokmi, aby pritiahol pozornosť na ľudí v núdzi, predovšetkým v rozvojových krajinách. Deň sa bude sláviť aj túto nedeľu.
František v predchádzajúcich rokoch celebroval bohoslužbu pre tisíce chudobných v Bazilike svätého Petra a potom podával vo vatikánskej aule obed pre 1 500 bezdomovcov. Z dôvodu pandemických obmedzení sa na bohoslužbe v obrovskej bazilike zúčastní iba 100 chudobných ľudí.
Obed bol zrušený, ale chudobným rodinám doručia okolo 5 000 potravinových balíkov, vrátane 2,5 tony cestovín darovaných talianskou potravinárskou spoločnosťou. Študentom na menej prosperujúcich predmestiach Ríma rozdajú vyše 350 000 rúšok.