Uviedol to na sociálnej sieti. Ministerstvo financií (MF) SR sa však ohradilo voči informáciám snažiacim sa navodiť dojem, že Slovensku sa komplikuje cesta za miliardami z Fondu obnovy. Podľa rezortu je dôraz na kvalite plánu.
Šimečka uviedol, že granty z Fondu obnovy sa nebudú vyplácať všetkým naraz, ale v poradí, v akom budú jednotlivým štátom schválené reformné plány. "Od toho momentu môžu štáty čerpať preddavok (tzv. 'pre-financing') vo výške 10 až 20 % z celkového objemu grantov. V prípade Slovenska ide o stámilióny eur, ktoré naša ekonomika potrebuje čo najskôr, a ktoré vláda svojou nečinnosťou brzdí," okomentoval europoslanec.
Ako dodal, krajiny ako Česko, Taliansko, Francúzsko, Španielsko, Chorvátsko či Rumunsko už majú svoje plány pripravené a dolaďujú iba technické detaily a prepočty. "V deň, keď legislatíva o Fonde obnovy nadobudne účinnosť - pravdepodobne 1. januára 2021 - už len dokument formálne predložia na schválenie Komisii a Rade. Tento proces potrvá dva alebo tri mesiace, a vzápätí môžu dostať prvé peniaze na účet," dodal Šimečka.
"Tvrdenie, že Slovenská republika sa ocitne medzi poslednými, kto dostane peniaze z Európskej únie, je zavádzajúce," vyhlásilo ministerstvo. Zdôrazňuje, že peniaze budú môcť byť použité iba na investície, ktoré tento plán obsahuje, preto je dôležitá kvalita dokumentu a záverov, ktoré bude obsahovať.
Ako dodal rezort, ak by sa legislatíva na úrovni EÚ skutočne schválila s účinnosťou k 1. januáru 2021, medzi prvými a poslednými krajinami, ktoré odovzdajú svoj Plán obnovy do Bruselu, bude maximálny časový odstup štyri mesiace. "Čo je v tomto kontexte celkom bezvýznamný sklz," okomentoval rezort.
"Zároveň chceme verejnosť ubezpečiť, že Slovensko je v intenzívnej komunikácii s Európskou komisiou o jednotlivých investíciách a reformách nášho Plánu obnovy. Pre ministerstvo financií je Plán obnovy prioritou a k jeho príprave pristupujeme zodpovedne," uzavrel rezort.