Pri incidente utrpeli zranenia dvaja ľudia. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP. Džihádistická organizácia vo vyhlásení na svojich kanáloch na sociálnej sieti Telegram uviedla, že bojovníci IS "umiestnili včera (v stredu) výbušné zariadenie na... cintoríne v meste Džidda". Boli tam zhromaždení aj európski diplomati a zamestnanci konzulátov. IS dodal, že útok podnikol "na podporu" proroka Mohameda.
Stredajší útok nasledoval necelý mesiac po tom, čo člena ochranky na francúzskom konzuláte v Džidde zranil nožom Saudskoarab. K násiliu došlo v čase, keď moslimov rozhnevali satirické karikatúry proroka Mohameda ukazované a zverejnené vo Francúzsku.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa snažil upokojiť hnev moslimov nad karikatúrami, ktoré zverejnil satirický magazín Charlie Hebdo.
Na spomienkovom obrade na cintoríne v Džidde sa zúčastnili diplomati z Francúzska, Grécka, Talianska, Británie a Spojených štátov, uviedli v spoločnom oznámení ich veľvyslanectvá. Útok odsúdili ako "zbabelý".
Pri tomto bombovom útoku utrpel zranenia grécky policajt pôsobiaci v Saudskej Arábii, povedal grécky diplomatický zdroj, a údajne bol zranený aj britský občan.
Menšie zranenia mal tiež saudskoarabský policajt, dodala štátna televízia al-Ichbáríja s odvolaním sa na guvernéra regiónu Mekka, v ktorom sa Džidda nachádza.
Macron rázne obhajoval právo zverejňovať karikatúry vrátane karikatúr proroka Mohameda, čo moslimovia pokladajú za urážku. Karikatúry magazínu Charlie Hebdo ukázal žiakom v triede učiteľ dejepisu Samuel Paty, keď vysvetľoval slobodu prejavu. To vyústilo 16. októbra k tomu, že ho na ulici v Paríži zavraždili oddelením hlavy od tela. Vražda nasledovala po kampani rodičov na internete, pretože ich nahneval učiteľov výber učebného materiálu.
Macronov postoj ku karikatúram rozhneval mnohých moslimov a vyvolal protesty vo viacerých krajinách, kde ľudia pálili jeho portréty, a začala sa aj kampaň za bojkot francúzskych výrobkov.
Regionálna veľmoc Saudská Arábia, kde sa nachádzajú najposvätnejšie miesta islamu, kritizovala karikatúry. Uviedla, že odmieta "akékoľvek spájanie islamu a terorizmu" - ale neodsúdila francúzske vedenie za jeho postoj.
Vo štvrtok ráno sa terčom streľby stala ambasáda Saudskej Arábie v holandskom meste Haag. K zraneniu osôb nedošlo, uviedla haagska polícia na sociálnej sieti Twitter. Polícia zaistila miesto činu, na ktorom podľa holandskej agentúry ANP našla niekoľko prázdnych nábojníc. Motív útoku nebol bezprostredne známy.