2. Nakupujeme inak
K najvýraznejším zmenám ostatných troch dekád patrí aj rozmach nakupovania na internete. E-shopy sú veľmi pohodlné. Väčšina z nás si nerada pripomína, ako sme stávali v radoch pred obchodmi pravidelne, a pred Vianocami obzvlášť.
3. Byty boli zadarmo
Kým do roku 1989 sa štátne byty prideľovali zdarma, družstevné stáli približne 30 000 korún. V súčasnosti ich cenu počítame v desiatkach až v stovkách tisícok eur, a preto si väčšina z nás musí vziať hypotéku. Na byt či dom preto musíme pracovať dlhšie.
4. Lacnejšia elektronika
Podstatne kratší čas potrebujeme odpracovať aj na nákup tovarov dlhodobej spotreby. Napríklad na kúpu farebného televízora sme museli v roku 1989 odpracovať približne 8-násobne dlhší čas ako v dnešnej dobe na zaobstaranie si LCD televízora. Ak sme si pred tromi dekádami chceli dopriať novú chladničku, stálo nás to päťnásobne viac času stráveného v práci ako dnes.
Narástli náklady za bývanie aj lieky
Martin Halas, Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív
- Ide najmä o sociálne istoty a o prístup k nim. Školstvo a zdravotníctvo síce deklaruje ústava, že sú bezplatné, avšak v skutočnosti na ne rodiny vynakladajú nemalé finančné prostriedky. Takisto v rámci ústavného práva má mať každý občan právo na prácu, ktoré po Nežnej revolúcii štát nevie zabezpečiť. Takisto bola možnosť získať byt bez hypotéky a rôzne iné nekomerčné výhody typu mladomanželské pôžičky. Štát bol ten, ktorý o všetkom rozhodoval (napr. aj dumpingové ceny energií). Ohľadne financií sa v porovnaní pred rokom 1989 zvýšili v rámci spotrebného koša domácností náklady na bývanie, energie, jedlo a na pitie, takisto ako na lieky. V oblasti starostlivosti o dlhodobo chorých bolo napr. pred rokom 1989 všetko zadarmo, dnes starostlivosť o jedného obyvateľa v rámci dlhodobej starostlivosti stojí od 400 do 1 600 eur mesačne.
(pre zväčšenie kliknite na obrázok)
Prečo ľudia radi hovoria, že sa nám žilo lepšie?
Silvia Porubänová, sociologička
- Nedá sa to nazvať len spomienkový optimizmus, hoci často to tak je. Ľudia si radi pamätajú to dobré a na to zlé zabudnú. Treba si však spomenúť, ako napríklad keď ste otvorili jediné noviny a na desiatich stranách bol balast, a možno na jednej ste sa niečo dozvedeli. Alebo na ten nedostatok tovarov. Ale mnoho ľudí uprednostňuje istoty pred slobodou. A to, že vtedy mal každý prácu a nikto neprišiel o bývanie, strechu nad hlavou, to boli tie istoty, ktoré sú pre nich dôležité.
(pre zväčšenie kliknite na obrázok)