Naznačil, že klamstvo „má trošku aj v mene“. Spustila sa na neho vlna kritiky za slovník s rasistickým podtónom. Premiér na to reagoval Slovníkom slovenského jazyka - v ktorom našiel slovo „cigániť“, čo má vraj dokazovať, že výraz rasistický nie je.
Matovič reagoval na tvrdenie Cigánikovej, že sa s ním dva týždne nevie stretnúť. Podľa premiéra však dostal od nej esemesku len pred dvoma dňami. „Takže z dvoch dní zrazu sú dva týždne, ale to je presne Janka Cigániková - ona to má trošku aj v mene,“ naznačil Matovič, že Cigániková „cigáni“. Práve tento termín spája rómske etnikum s klamaním a viacerých ľudí pobúrilo, že ho premiér použil.
Voči tomu sa ohradila aj Cigániková. Matovič argumentoval, že slovo nie je rasistické, lebo ho našiel v internetovom slovníku. Paradoxne sa ho zastala aj splnomocenkyňa vlády pre rómske komunity Andrea Bučková. „Nevidím dôvod spájať klamanie a Rómov,“ odpísala. Inak to však vidí jazykovedkyňa, ktorá má na vec jasný názor.
Čo všetko sa dá nájsť v slovníku
nacecaný - pod vplyvom alkoholu
šašo - nevážne sa správajúci človek
je**ť - mať intímny styk, nevyberane niekoho kritizovať
ch*j - mužský pohlavný orgán
ne*er - rasistické označenie človeka s tmavou pleťou
Slovník nedáva licenciu na použitie
Gabriela Múcsková, riaditeľka Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV
- V slovníku sa nachádzajú slová, ktoré sa bežne v jazykovej praxi vyskytujú. Neznamená to, že dávame nejakú licenciu, že používatelia môžu alebo nemôžu to slovo používať, pretože ten proces je opačný. Používatelia nejaké slovo používajú a jazykovedci sú povinní preskúmať jeho význam a spracovať ho v slovníku.