Informovala o tom v piatok agentúra Interfax. Videozáznamy a fotografie zachytávajúce horiace domy sa objavili aj na sociálnych sieťach. Podľa Interfaxu sa pre zničenie svojich domov, obchodov a iných nehnuteľností pred odchodom do iného regiónu rozhodli najmä obyvatelia okresov Lačin, Kelbadžar či Agdam.
V súlade s trilaterálnou dohodou bude okres Agdam vrátený Azerbajdžanu do 20. novembra. Do 15. novembra vráti Arménsko okres Kelbadžar a do 1. decembra okres Lačin.
As Armenians were abandoning areas in & around #Karabakh, we saw one Armenian family burning down their home, so that no Azerbaijani could move into it. A peace deal may have ended war, but the hatred keeps burning. Our report for @BBCNews @BBCWorld Producer @BBCWillVernon pic.twitter.com/tkONb6fBMW
— Steve Rosenberg (@BBCSteveR) November 12, 2020
Spomínaná dohoda bola prijatá v noci na 10. novembra po tom, čo arménsky premiér Nikol Pašinjan spolu s prezidentmi Ruska a Azerbajdžanu - Vladimirom Putinom a Ilhamom Alijevom - podpísali trojstranné vyhlásenie o prímerí a presune ruských jednotiek na kontaktnú líniu do Náhorného Karabachu, kde budú monitorovať dodržiavanie prímeria.
Táto dohoda je mnohými Arménmi vnímaná ako kapitulácia a v Arménsku po jej podpísaní vypukli protesty, ktorých účastníci žiadajú Pašinjanovu demisiu a vypovedanie dohody. Štvrtkový protest rozohnala polícia.
Na piatok je v Jerevane naplánované nové zhromaždenie opozície, ktorého účastníci budú požadovať demisiu predsedu vlády. Vládne úrady medzičasom zadržali najmenej 15 lídrov opozície, ktorá žiada Pašinjanov odchod z funkcie.