Ďalší lyžiari, ktorí boli v blízkosti, privolali na pomoc členov Horskej záchrannej služby (HZS). Záchranári HZS zraneného primárne ošetrili a súčasne privolali záchrannú zdravotnú službu. Keďže lyžiar mal silné bolesti, rozhodli sa dopraviť na miesto nehody na snežnom skútri lekára a asistovali pri ďalšom ošetrení.
Pacient mal známky viacerých poranení, a to hlavy, kolenného kĺbu a pomliaždenia v driekovej oblasti. "Po podaní analgetík, sedatív a infúznej liečby sme transportovali lyžiara do ambulancie a následne do nemocnice v Poprade, kde sa podrobil ďalším vyšetreniam," uviedol Marcel Sedlačko, vedúci zásahového tímu z Emergency Medical Service.
Najčastejším úrazom lyžiarov je zlomenina nohy
K najčastejším úrazom na lyžiach patria zlomeniny, najmä dolných končatín, poranenia chrbtice a úrazy hlavy. Hlavne deti by preto mali používať prilbu. Pre TASR to uviedol záchranár z Rescue teamu Slovakia Samuel Hruškovic.
K základným pravidlám korektného správania sa na lyžiarskych svahoch podľa neho patrí prispôsobenie rýchlosti jazdy schopnostiam a hustote lyžiarov na svahoch, dodržiavanie primeranej vzdialenosti a bezpečnostných predpisov a ohľaduplnosť k ostatným.
"Lyžiar, ktorý prichádza zozadu nesmie ohrozovať lyžiara pred ním, predbiehať možno sprava aj zľava, ale tak, aby predbiehaný lyžiar mal priestor pre smer a spôsob jazdy," vysvetlil Hruškovic s tým, že rýchlosť na svahu treba prispôsobiť svojim schopnostiam vždy tak, aby sme vedeli zareagovať aj v nepredvídaných situáciách. Upozornil, že by sme na svahu nemali prudko meniť smer jazdy, ani prudko brzdiť.
Ak príde na svahu k úrazu, povinnosťou každého je zastaviť a poskytnúť zranenému prvú pomoc. "Ak vidíme, že niekto na svahu spadol a nevstáva, musíme zistiť jeho stav. Ak je zranená osoba v bezvedomí, treba skontrolovať základné životné funkcie a ak nedýcha, treba ju uložiť do polohy na chrbte," vysvetlil záchranár.
Pri umelom dýchaní neodporúča príliš veľký záklon hlavy, pretože pri páde mohlo prísť k poškodeniu chrbtice. Pokiaľ však zranený dýcha a životné funkcie sú zachované, mali by sme s ním až do príchodu záchranárov manipulovať minimálne, pretože najmä pri pádoch vo veľkých rýchlostiach je poškodenie chrbtice pri takýchto úrazoch pravdepodobné. "Vhodné je do príchodu záchranárov zraneného lyžiara prikryť alebo pod neho podložiť aj vlastné vrchné oblečenie, aby jeho prípadné zranenie nebolo komplikované aj podchladením," upozornil.
Včasné privolanie pomoci prostredníctvom mobilného telefónu je dnes dôležitou súčasťou záchrannej akcie. "Ak príde k zraneniu na svahu, je výhodné volať priamo dispečing Horskej záchrannej služby 18 300, čo je dispečing pre celé Slovensko alebo rýchlu zdravotnícku pomoc na čísle 155. Nielen na slovenských svahoch, ale aj v celej Európe sa pomoci dovoláte aj na jednotnej tiesňovej linke 112," spresnil Hruškovic.
Snowboardisti a adrenalínoví lyžiari, ktorí využívajú rôzne žľaby a neupravené svahy, riskujú nielen spustenie lavíny, ale v prípade zranenia aj sťaženie nielen záchrannej, ale aj pátracej akcie. "Daná osoba nie je potom len zranená, ale aj stratená a nezvestná," uzavrel.