Tentoraz to najviac schytávali jeho koaliční partneri z SaS, no za posledných osem mesiacov vo funkcii predsedu vlády stihol rozpútať vojnu s viacerými známymi menami. Nový Čas prináša prehľad tých, ktorí si už museli vypočuť nelichotivé slová z úst prvého muža republiky.
Urážka za výrobu testov
Front s vedcom Pavlom Čekanom (41)
Biochemik daroval Slovensku 200-tisíc testov na koronavírus, za čo mu premiér ďakoval. Čekan si však dovolil vyjadriť vedecké výhrady k priebehu plošného testovania antigénovými testami v porovnaní s podobným skríningom v Británii, za čo si od Matoviča vyslúžil podpásový útok. Obvinil ho, že antigénové testy kritizuje len preto, že je výrobca PCR testov, ktoré im konkurujú.
Vraj vlastizradca a bludár
Front s lekárom Mariánom Kollárom (61)
Zmysluplnosť plošného skríningu kritizovali viacerí. Jedným bol aj šéf lekárskej komory Marian Kollár, ktorý žiadal vládu, aby testovanie prehodnotila, sústredila sa na lokálne ohniská a šetrila sily personálu. Premiér na to reagoval tvrdením, že Kollár je klamár, bludár a vlastizradca. „To nie je hodné lekára. To je hodné fašistu alebo kotlebovca.“ Narážal na to, že vedľa Kollára sedel lekár, ktorý hovoril o vyvrátenom hoaxe o úmrtnosti na koronavírus.
Prehodenie zodpovednosti za zháňanie lekárov
Front s primátorom Jaroslavom Polačkom (43)
Primátor Košíc najvýstížnejšie zosobňuje nezhody medzi premiérom a samosprávami pri prípravách celonárodného testovania. Pred prvým kolom totiž Polaček verejne varoval, že má nedostatok zdravotníkov a vláda prehodila väčšinu starostí a nákladov na primátorov a starostov. Matovič mu odkázal, nech prestane mudrovať do médií a radšej sám obtelefonuje zdravotníkov v Košiciach. „Nie čakať ako na manu z neba, že padne lekár alebo zdravotná sestra ako Majka z Gurunu a v strede Košíc pristane na Hlavnej ulici. Miesto makačky mudrovať do médií, tak sa nedopracujeme k tomu, aby sme mali výsledok,“ doplnil Matovič. Polaček mu len stručne odkázal: „Sme na nohách pomaly desať dní. Pravidlá sa menia za pochodu. Chápem, že je situácia zložitá, ale toto nie je na zodpovednosti samosprávy.“
Problémy okolo testovania
Front s prezidentkou Zuzanou Čaputovu (47)
Vzťah Matoviča s prezidentkou sa prvýkrát naštrbil, keď parlamentu vrátila zákony o voľbe generálneho prokurátora a o využívaní lokalizačných údajov z mobilov. „Najsilnejšiu zbraň, ktorú sme mohli mať k dispozícii, nám vypli a odporúčajú celú novelu neschváliť,“ hovoril Matovič. Doteraz pritom hygiena zákon nepoužíva s odôvodnením, že je to len ťažko vykonateľné. Pri organizovaní plošného testovania zase premiér Čaputovú obišiel a ako vrchná veliteľka armády sa o ňom dozvedela až z médií. „Cez víkend som chcel pani prezidentke dopriať oddych…,“ zdôvodňoval Matovič. Čaputová tiež kritizovala „vynútenú dobrovoľnosť“ pri celoštátnom skríningu a krátko pred testovaním vyhlásila, že by vláda mala upraviť podmienky a zrušiť zákaz vychádzania pre tých, ktorí sa nestihnú otestovať.