Až doteraz kandidovali na viceprezidentku len dve ženy - v roku 1984 demokratka Geraldine Ferraroová a v roku 2008 republikánka Sarah Palinová. Obe neúspešne. Hillary Clintonová bola v roku 2016 prvou ženou, ktorú niektorá z veľkých strán nominovala na prezidentku. A potom prišla Kamala Harrisová. Jej rodičia sa spoznali v Kalifornii, kde študovali na Univerzite v Berkeley. Mama Shyamala Goplanová prišla na medicínu z Indie a otec Donald Harris na ekonómiu z Jamajky. Vzali sa ešte počas školy a mali dve deti. Keď staršia Kamala prišla v roku 1964 na svet, Joe Biden už pomaly končil štúdium práva. A keď sa v roku 1972 stal šiestym najmladším senátorom v dejinách USA, ona ako dieťa prežívala rasistické ústrky. Jej rodičia sa totiž rozviedli, keď mala sedem rokov a otec sa presťahoval do „bielej“ štvrte. Keď za ním aj s mladšou sestrou chodili na víkendy, ostatné deti mali zakázané sa s nimi hrať, pretože boli černošky. Na strednej škole sa jej najlepšia kamarátka zverila, že ju zneužíva otčim. Spolu so svojou mamou ju potom na celý rok prichýlili vo svojom dome. Tieto zážitky sa podpísali na tom, že celý život bojovala za práva slabých a utláčaných - či už išlo o zraniteľné ženy zo zlých sociálnych pomerov, ľudí z LGBT komunity, alebo ľudí trpiacich pre zničené životné prostredie.
Vyštudovala právo a stala sa štátnou zástupkyňou. Politickú kariéru začala len nedávno, do Senátu ju zvolili v roku 2017. O dva roky neskôr už ohlásila kandidatúru na prezidentku. V prvej debate demokratických kandidátov sa tvrdo pustila do Bidena. Vyčítala mu, že v Senáte sa zastával starej gardy politikov, ktorí v 70. rokoch bránili desegregácii a integrácii čiernych detí v školách, čo si prežila na vlastnej koži. Po tejto debate jej podpora vyskočila až o 9 percent a zrazu bola medzi favoritmi. Na druhú debatu sa však Biden pripravil lepšie. Kamala Harrisová v začiatkoch kariéry sľúbila, že nikdy nebude žiadať trest smrti, čo aj dlho dodržiavala napriek odporu kolegov v justícii či politikov. Potom však vo viacerých prípadoch urobila kroky, ktoré trest smrti de facto obhajovali.
Demokratické primárky napokon vyhral Biden. Potom sa však začalo špekulovať, že si ako svoju kandidátku na viceprezidentku vyberie černošskú ženu ako výraz vďaky pre ženy a černošské komunity, ktoré ho výrazne podporili. A vybral si práve svoju tvrdú súperku. Zjavne vedel, čo robí, pretože celú kampaň si tvrdo odmakala a duo Biden - Harrisová napokon vo voľbách zvíťazilo, hoci sa to doterajší prezident Donald Trump všemožne snaží spochybňovať. Tak či onak, zvolili ju ako prvú viceprezidentku v USA a časom z nej môže byť aj prezidentka. Mnohí viceprezidenti totiž neskôr sami kandidovali na najvyššiu funkciu. To je ostatne aj Bidenov prípad, ktorý pôsobil ako viceprezident Baracka Obamu.
Kto je Kamala Harrisová
Prvá viceprezidentka Kamala Harrisová nemá vlastné deti. Vydala sa až v roku 2014, tesne pred svojimi 50. narodeninami. Za manžela si vzala kolegu právnika Douglasa Emhoffa. Stala sa tiež nevlastnou mamou jeho dvoch detí z predchádzajúceho manželstva. Ich spoločný majetok je 4,9 mil. eur. Keď sa Kamala v januári oficiálne ujme úradu, stane sa z jej manžela prvý vicedžentlmen v dejinách USA. Bude zároveň prvým židovským manželom prezidenta či viceprezidenta USA.
- narodila sa 20. októbra 1964
- jej otec pocháza z Jamajky, mama z Indie
- od roku 2017 bola senátorkou za Kaliforniu
- dovtedy pôsobila ako generálna prokurátorka
- v januári sa stane prvou ženou na poste viceprezidentky USA