V roku 1930 sa vo Fiľakove (okr. Lučenec) do rodiny drobného židovského obchodníka narodil Frank Lowy (90), v súčasnosti známy ako austrálsko-izraelský biznismen, ktorého majetok Forbes odhadol na 5,7 miliardy dolárov. Jeho detstvo však nepripomínalo prechádzku ružovým sadom. Práve naopak! S rodinou utekal pred nacistami, trel biedu, no vzoprel sa osudu. Po druhej svetovej vojne odišiel do Austrálie, kde sa začala jeho cesta na podnikateľský Olymp. Aké sú spomienky 349. najbohatšieho muža na svete na rodné Fiľakovo?
Cesta k tomu, aby sa v roku 2010 stal Frank Lowy najbohatším človekom Austrálie, bola poriadne tŕnistá. Židovský chlapec, pôvodným krstným menom František, žil 12 rokov do druhej svetovej vojny vo Fiľakove. S nástupom nacistov k moci sa však všetko zmenilo a šťastné detstvo sa obrátilo na nočnú moru. Primátor Fiľakova Attila Agócs je s magnátom dodnes v kontakte a dobre vie, ako veľa si v mladosti vytrpel.
„Jeho spomienky na detstvo sú dosť trpké, lebo to už bolo obdobie, keď začali Židov vo veľkom prenasledovať. Sú to spomienky malého chlapca, ktorý chodí do školy a deti sa mu vysmievajú na ulici a častujú ho nenávistnými protižidovskými výrokmi. Nie sú to dobré spomienky, ale na druhej strane si pamätá slávne medzivojnové obdobie fiľakovského futbalu, kde náš klub bol majstrom Slovenska. On si spomína, že v tom čase židovské obchodnícke rodiny podporovali futbal. Skladali sa na platy hráčov a podobne. A aj jeho rodina sa na tom podieľala,“ prezradil primátor Fiľakova.
Žobrák v Budapešti
V roku 1942, keď mal Frank Lowy 12 rokov, jeho rodina ušla pred vyvražďovaním Židov do Budapešti. Treli tam neuveriteľnú biedu. V čase, keď besnenie Tretej ríše vrcholilo, sa rozhodli opustiť Maďarsko. Jeho otec Hugo preto 20. marca 1944 odišiel z domu kúpiť lístky na vlak, aby mohli opustiť krajinu. Domov sa už nikdy nevrátil. Čo sa s otcom stalo, sa Frank dozvedel až o 50 rokov neskôr. Zomrel v koncentračnom tábore Auschwitz, kam ho odviedli priamo zo stanice.
„Strata môjho otca poznačila môj život. Mám 88 rokov a stále za ním smútim,“ uviedol pred časom pre portál haaretz.com rodák z Fiľakova. Frankovu rodinu napokon zavreli do geta, no jemu sa podarilo ujsť. V Budapešti žil opustený a osamelý, dokonca musel žobrať. V roku 1946 sa cez Francúzsko a cez utečenecký tábor na Cypre dostal do Palestíny. V Izraeli sa ich rodina dala opäť dokopy.