Intolerancia na histamín v súčasnosti trápi čoraz viac ľudí. Ochorenie, ktoré môže byť zapríčinené aj stresom, má omnoho viac a rôznych príznakov, ktoré nesúvisia s trávením. Ľudia, ktorí touto diagnózou trpia, by mali obmedziť potraviny s obsahom histamínu. Ten sa však nachádza takmer všade. Keby to mal pacient úplne dodržiavať a nejesť ich, pili by asi len čistú vodu, hovorí gastroenterológ Miloš Bubán.
„Histamínová intolerancia je stav, keď sa z nadbytku histamínu objavia klinické príznaky,“ vysvetľuje odborníčka z portálu vímcojím Karolína Hlavatá. Tvrdí, že za bežných okolností pre naše telo nepredstavuje žiaden problém. Ten nastane až vtedy, keď ho prijmeme vo veľkom množstve alebo sa v tele začne hromadiť.
Podľa gastroenterológa Miloša Bubána môže histamínovú intoleranciu spôsobovať aj stres. Pacienti sa najčastejšie sťažujú na nafukovanie, pocit plnosti či škvŕkanie v bruchu. Ľudia však môžu mať aj iné než len tráviace problémy. Podľa Bubána sa vyskytujú aj opuch sliznice, problémy so zaspávaním, nervozita či únava. Pri týchto príznakoch ľuďom zvyčajne nenapadne, že môžu byť intolerantní na histamín.
Najčastejšie príznaky
Kardiovaskulárny systém
znížený alebo naopak zvýšený krvý tlak, svalová slabosť, zrýchlený srdcový rytmus
Koža
opuch, začervenanie, svrbenie, vyrážky (žihľavka)
Tráviace ústrojenstvo
bolesti brucha, kŕče, nafukovanie, plynatosť, nevoľnosť, vracanie
Dýchacie ústrojenstvo
dýchavičnosť, kýchanie, nádcha
Centrálny nervový systém
bolesť hlavy (migréna), poruchy učenia a pamäti, podráždenosť, poruchy spánku
Časté kŕče a bolesti sú prvá nápoveda
Problémy s histamínom má aj 25-ročná Bianka, u ktorej sa ochorenie prejavovalo najčastejšie kŕčmi a bolesťou brucha a hlavy: „Intoleranciu mi zistil lekár z krvného vyšetrenia. Nemôžem jesť žiadne polotovary, éčka, ohrievané jedlá z predchádzajúceho dňa. Naozaj zle mi je napríklad z tuniaka v konzerve, kyslej kapusty, zo sýtených nápojov, z piva, vína, kávy a klasického pečiva.“
Dá sa zvládnuť aj bez liekov
Ak vám diagnózu potvrdili, mali by ste sa vyhýbať niektorým potravinám. „Dostupné sú aj lieky, no my kladieme dôraz na to, aby neodštartovala tieto ťažkosti u pacienta potravina, ktorá obsahuje vysoký obsah histamínu. Radíme vyhnúť sa dlhšiemu skladovaniu potravín, konzervovaným a zohrievaným jedlám. Všetko, čo sa navarí, by sa malo aj zjesť a neodkladať do chladničky. Preferované sú čerstvé potraviny,“ radí Bubán.
Čomu by ste sa mali vyhýbať
droždie, kyslá kapusta, kvasené potraviny, kvasinkové pivo, červené víno, sekt, plesňové syry, tatárska omáčka, kečup, horčica, majonéza, rajčiny, baklažán, špenát, avokádo, čokoláda, údené produkty, fermentované mäso a ryby
Miloš Bubán, gastroenterológ
- Najlepšie je, aby si pacienti viedli denník, do ktorého si zapíšu, či a po ktorých jedlách majú ťažkosti. Ak sa problémy po konzumácii potravín budú vyskytovať opakovane, je potrebné ich z jedálnička vypustiť. Ide v podstate o eliminačnú diétu. Týmto spôsobom sa pacient zároveň otestuje, na ktorú potravinu ako reaguje, pretože v každej je hladina histamínu iná.