Informovala o tom agentúra DPA, podľa ktorej tento krok znamená, že Izrael pristúpil k realizácii ďalšej fázy kontroverzného projektu výstavby bytov pre Izraelčanov vo veľmi citlivej oblasti východného Jeruzalema. Toto rozhodnutie bolo oznámené len niekoľko dní pred návštevou amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea v Izraeli.
Oficiálny hovorca palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása, Nabíl abú Rudajná, tender odmietol ako pokus "zmariť medzinárodne podporované riešenie založené na existencii dvoch štátov" - izraelského a palestínskeho.
Izraelská ľavicová mimovládna organizácia Mier teraz (Šalom Achšav/Peace Now) vo svojej reakcii tiež upozornila, že výstavba bytov pre židovské obyvateľstvo v lokalite Givat ha-Matos vážnym spôsobom sťaží vyhliadky na riešenie konfliktu s Palestínčanmi.
Tender bol prvýkrát zverejnený vo februári, ale odvtedy sa počet bytových jednotiek zvýšil o 180 - na celkový počet 1257.
Posledným dňom na predkladanie ponúk je 18. január 2021. Agentúra DPA pripomenula, že uzávierka súťaže je len pár dní pred prísahou novej administratívy USA. DPA vo svojej správe konštatuje, že tento krok Izraela môže vyvolať konfrontáciu s novozvoleným prezidentom USA Joeom Bidenom, ktorý je silným zástancom tzv. dvojštátneho riešenia spočívajúceho v koexistencii palestínskeho a izraelského štátu.
Odchádzajúci prezident USA Donald Trump bol bezprecedentne silným podporovateľom izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a jeho pravicovej politiky.
Kritici výstavby v Givat ha-Matos tomuto projektu vytýkajú, že spolu s realizáciou projektu známeho ako E-1 rozbije palestínsku metropolitnú oblasť tvorenú východným Jeruzalemom a mestami Betlehem - na juhu - a Ramalláh - na severe.
Brian Reeves z organizácie Mier teraz vysvetlil, že nová zástavba v zóne E-1 by v podstate izolovala severnú časť okupovaného územia od južnej, zatiaľ čo projekt Givat ha-Matos prispeje k ešte väčšej izolácii Betlehema od zvyšku palestínskych území.