Hluk, ktorý podľa obyvateľov spôsobujú piloti na amerických vrtuľníkoch pri nočných výcvikoch, im nedá poriadne spávať. V Košiciach sa však podarilo presadiť nové nariadnie o nočnom pokoji, ktorým prelety dostanú stopku.
Hluk z amerických vrtuľníkov Blackhawk, na ktorých cvičili piloti Slovak Training Academy (STA), nedovolil Košičanom podľa ich slov ani oko zažmúriť. Aj preto sa rozhodli spísať petíciu a riešiť vec na mestskom zastupiteľstve. Inšpirovali sa viacerými mestami, kde majú nočný pokoj definovaný podľa zákona od 22.00 do 6.00 hod.
„My to však v Košiciach nemáme a určil sa len povolený čas prevádzok. A tak sme prijali všeobecné záväzné nariadenie, keď dôjde k porušovaniu nočného pokoja, občan sa bude môcť obrátiť na starostu i mestskú políciu,“ vysvetlil poslanec MsZ Miroslav Špak s tým, že zákaz letov v noci v okolí Košíc je tak čoraz reálnejší.
„Vidím to už od Nového roku. Konečne sa tak skončí eldorádo hlučných vrtuľníkov, ktoré rušili všetkých. Občania sa nemali ako brániť, aby nelietali 24 hodín denne, teda aj v čase nočného pokoja,“ dodal.
Majú hlukový certifikát
Slovak Training Academy sa však bráni, že disponuje štúdiou, ktorá dokazuje, že vrtuľníky neprekračujú hlukové limity. „Tie majú navyše hlukový certifikát, ktorý garantuje, že takéto stroje neporušujú normy stanovené hygienikmi. Aktuálne pripravujeme v spolupráci s certifikovanou spoločnosťou novú hlukovú štúdiu. STA s dcérskymi spoločnosťami pri výcviku pilotov dodržiava Európsku leteckú legislatívu,“ uviedol pre Nový Čas hovorca STA Dušan Tokarčík a dodal, že napriek tomu už koncom augusta z vlastnej iniciatívy urobili viaceré opatrenia, aby zmiernili možné negatívne následky leteckého výcviku. Aké, však bližšie neuviedol.
Urgujeme hlukovú štúdiu
Ivan Rudolf, hovorca ministerstva dopravy
- Útvar vedúceho hygienika rezortu požiadal prevádzkovateľa zdroja hluku - leteckú školu HELI COMPANY, s. r. o., o predloženie hlukovej štúdie z činnosti - preletov vrtuľníkov ponad dotknuté obytné územia. Aktuálne sa na tom pracuje. Budeme to urgovať. Zároveň sme odstúpili na sekciu environmentálneho hodnotenia a odpadového hospodárstva EIA časť podania obyvateľky Košíc, ktorým žiada určiť, či výcviková činnosť helikoptér na košickom letisku podlieha posudzovaniu, preto žiada začať konanie o podnete o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.