Správa o tom vyvolala nadšenie medzi tisíckami ľudí, ktorí sa zišli pred budovou Kongresu, aby vyjadrili podporu plánu uvaliť na majetných Argentínčanov ďalšie dane, ktoré majú byť využité na dotovanie zanedbaného systému zdravotnej starostlivosti.
Fernández vo videu na svojom účte na sociálnej sieti Twitter uviedol, že ním predložený návrh zákona o interrupciách zabezpečí, "že všetky ženy budú mať právo na komplexnú zdravotnú starostlivosť".
Argentínska spoločnosť je v otázke potratov hlboko rozdelená. Po rokoch demonštrácií začal Kongres v roku 2018 - pod vedením vtedajšieho prezidenta Mauricia Macriho - debatu o interrupciách, ktorá sa skončila schválením legalizácie potratov v Poslaneckej snemovni. Senát však tento zákon odmietol.
Fernández už v marci sľúbil, že predloží nový zákon o legalizácii potratov. Celý proces bol však pozastavený, keď v Argentíne pre epidémiu vyvolanú koronavírusom SARS-CoV-2 obmedzili pohyb ľudí i ekonomické aktivity.
Fernández okrem toho v utorok informoval o ďalšom návrhu zákona, ktorý má za cieľ pomôcť ekonomicky slabším rodinám a predísť tomu, aby sa ženy uchyľovali k umelému prerušeniu tehotenstva z ekonomických dôvodov. Cieľom tohto tzv. Plánu 1000 dní je starostlivosť o ženu počas tehotenstva a o jej dieťa počas prvých troch rokov života.
V domovskej krajine pápeža Františka hrozia za umelé prerušenie tehotenstva bez medicínskej indikácie štyri roky väzenia. Interrupciu je možné vykonať len v prípade, že k otehotneniu došlo pri znásilnení, alebo vtedy, keď je tehotenstvom ohrozený život ženy.