Očakáva sa, že obe komory nemeckého parlamentu (Spolkový snem a Spolková rada) ešte v priebehu dňa prijmú zákony, ktoré by mohli vláde umožniť zaviesť obmedzenie spoločenského kontaktu a nariadenia na nosenie rúška, zákaz konzumácie alkoholu na verejnosti, zatváranie obchodov a zrušenie športových podujatí.
Hoci väčšina Nemcov akceptuje najnovšie opatrenia pre boj s druhou vlnou pandémie, kritici tvrdia, že daný zákon bez odobrenia parlamentom poskytuje vláde príliš veľké kompetencie a ohrozuje občianske práva obyvateľstva.
Krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) dokonca prirovnala dané opatrenie k Zmocňovaciemu zákonu z roku 1933, ktorý vydláždil cestu k nacistickej diktatúre, pripomína Reuters.
Jeden z demonštrantov mal na tvári rúško s nápisom "Merkelovej náhubok", iní niesli transparenty s rôznymi sloganmi. Demonštranti všeobecne nemali na tvárach rúška ani nedodržiavali požadovaný bezpečnostný odstup. Zásahové policajné oddiely protestujúcim zabránili dostať sa príliš blízko k budove Spolkového snemu.
Nemecko, najväčšia ekonomika Európy, bolo v prvej fáze "koronakrízy" vysoko oceňované za udržanie bilancie nakazených i mŕtvych pod hranicou, akú zaznamenali mnohé susedné štáty. Momentálne sa však nachádza uprostred druhej vlny rovnako ako zvyšok Európy.
Podľa najnovších údajov Kochovho inštitútu v Berlíne sa počet prípadov infekcie zvýšil o 17 561 na celkových 833 307, pričom ochoreniu COVID-19 podľahlo v Nemecku 13 119 ľudí.