Uviedol to v súvislosti s medializovanými názormi niektorých samospráv, ktoré kritizujú nielen doterajšiu organizáciu zo strany štátu, ale i chýbajúcu refundáciu nákladov miest a obcí na zabezpečenie testovania.
"Áno, sú medzi starostami 'smeráci' a 'hlasisti', ktorí chcú bojkotovať plošné testovanie. Nezáleží im na tom, či ich obyvatelia budú zomierať alebo nie," vyhlásil Matovič. Podľa premiéra za to voliči týmto starostom vystavia účet v najbližších voľbách.
Podobne ako premiér sa vyjadril aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO), odpovedajúci na otázku najbližšieho kola dobrovoľného plošného testovania, ktoré sa má najbližší víkend uskutočniť v 458 obciach a mestách. Ide o samosprávy, v ktorých bolo počas druhého alebo tretieho kola plošného testovania zaznamenané vyše jedno percento pozitívnych vzoriek. Podľa Naďa v prípade testovania niektoré obce dostali politický príkaz od opozičných politických strán, aby "neprichádzali pozitívne k tejto téme". Ide podľa neho o málo obcí a riešia to s nimi. Zároveň verí, že odberné miesta sa otvoria všade tam, kde majú byť.
Kabinet vo štvrtok schválil úhradu výdavkov pre mestá a obce, ktoré museli vynaložiť počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu na jar tohto roku. Štát rozdistribuuje prostredníctvom 70 okresných úradov 7.858.210 eur. Mestá a obce mohli požiadať okresné úrady o refundáciu nákladov do 4. septembra.
"Z celkového počtu 2930 subjektov miestnej samosprávy v SR o refundáciu nákladov požiadalo len 48,05 percenta (13 mestských častí Bratislavy, 20 mestských častí Košíc, 130 miest a 1245 obcí) v súhrnnej výške 9.994.844,73 eura," vyplýva z materiálu z dielne rezortu vnútra. Najväčší podiel obcí so žiadosťami z celkového počtu obcí v okrese mali Čadca (95,65 percenta), Šaľa (92,31 percenta), Košice (91,30 percenta). Najviac žiadostí spracovávali okresné úrady v Leviciach (50 obcí), Bardejove (48 obcí) a Nových Zámkoch (47 obcí). Žiadne mesto alebo obec z okresov Martin a Medzilaborce nepožiadalo o refundáciu nákladov. Na tento zámer vláda vyčlenila dokopy viac ako 7.858.210 eur.
Náklady súvisiace s celoplošným testovaním na jeseň ešte samosprávy preplatené nemajú. Podľa ministra Naďa je problém i v tom, že existujú výrazné rozdiely v priemerných nákladoch na jedného testovaného, ktoré samosprávy uvádzajú. "Niekde je to 0,60 eura, niekde 3,50 eura," priblížil. Naznačil, že za zvýšenými nákladmi, ktoré si vykázali niektoré samosprávy, je nákup materiálu, ktorý budú používať aj mimo plošného testovania.
Riešením je teda buď verifikovanie jednotlivých položiek, alebo paušálna suma, ktorá sa bude samosprávam preplácať. Diskusia o riešení na úrovni ministerstva vnútra a ministerstva financií má byť vo finálnej fáze.