Zamerajú sa na vzájomné uznávanie výsledkov testov na ochorenie COVID-19, pokrok dosiahnutý v súvislosti s vývojom vakcín a ich budúcim použitím a spoločný postup pri uvoľňovaní obmedzujúcich opatrení, uvádza na svojej oficiálnej webovej stránke Európska rada (ER). Podľa agentúry DPA sa taktiež očakáva, že lídri členských krajín budú vytvárať tlak na Maďarsko a Poľsko, ktoré na pondelňajšom zasadnutí veľvyslancov členských krajín v Bruseli vetovali schválenie predmetného dlhodobého rozpočtu vo výške 1,1 bilióna eur a s ním súvisiaceho záchranného balíka zameraného na oživenie európskej ekonomiky po koronakríze v hodnote 750 miliárd eur.
Maďarsko a Poľsko tak dali najavo nesúhlas s tým, že čerpanie finančných prostriedkov EÚ by malo byť podmienené dodržiavaním zásad právneho štátu. Na tzv. kondicionalite sa v tomto smere dohodli 5. novembra v Rade EÚ vyjednávači Európskeho parlamentu a nemeckého predsedníctva.
"Situácia ukazuje, že nie vždy môžeme súhlasiť s našimi partnermi z Vyšehradskej štvorky," povedal v stredu český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček počas medzinárodnej konferencie Pražský európsky summit. Kompromis dosiahnutý nemeckým predsedníctvom v Rade EÚ je podľa Petříčka pre ČR prijateľný. "Reformy a právny štát sú základom na vyplácanie peňazí z EÚ," uviedol vo štvrtok na Twitteri rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz. "Nesmieme pripustiť žiadne kompromisy a musíme presne kontrolovať, na čo sa peniaze míňajú," dodal.