Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak navrhuje 10 zmien ústavného zákona, ktoré majú zaistiť spravodlivý dôchodok pre každého. Rezort hovorí aj o ich každoročnom zvyšovaní a o novinkách v druhom pilieri. O návrhu bude ešte rokovať vláda. Ak ho schváli, platiť začne od roku 2022.
Zmeny by mali podľa Krajniaka priniesť spravodlivý dôchodok pre každého: „Aby sa nestalo, že jeden rok si budú ľudia platiť odvody 6 %, druhý 9 %, aby sa nestalo, že sa niekomu zvýši dôchodok o 20 % a inému iba o 5 %, alebo aby ženy narodené v rokoch 1958 až 1960 nešli do dôchodku nespravodlivo neskôr.“
Podľa štátneho tajomníka rezortu práce Borisa Ažaltoviča je návrh zákona vyvážený: „Snažili sme sa tiež o to, aby sme zabezpečili vyplácanie slušných dôchodkov súčasným dôchodcom a tým, ktorí pôjdu do dôchodku tento rok, budúci rok alebo najbližších 10 rokov.“ Hovorkyňa MPSVaR Michaela Slivková Kirňaková tvrdí, že návrh zákona je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
1. 40 odpracovaných rokov
Ľudia budú môcť po novom ísť do dôchodku po 40 odpracovaných rokoch. V súčasnosti je odchod veku do dôchodku u každého individuálny, rozhoduje aj počet detí. Za každé dieťa ide žena (alebo aj muž) do penzie o pol roka skôr. Dôchodkový strop je 64 rokov.
2. Minimum na penziu
Ministerstvo navrhuje, aby tí, ktorí 40 rokov neodpracujú, mali nárok na dôchodok po odpracovaní minimálne 15 rokov. Vek odchodu do dôchodku sa týmto ľuďom vypočíta podľa strednej dĺžky života.
3. Automatický vstup do II. piliera
Návrh hovorí aj o automatickom vstupe do druhého piliera pre mladých ľudí, teda tých, ktorým do dôchodku zostáva 30 a viac rokov. Ak sa rozhodnú z neho vystúpiť, budú na to mať dva roky. Pôvodne bol vstup do druhého piliera pre ľudí mladších ako 35 rokov dobrovoľný, no už z neho nemohli vystúpiť.
4. Výška odvodov do II. piliera
Najmenej 1/4 odvodov (teda minimálne 6 %) na dôchodok pôjde do druhého piliera. V roku 2019 sa z dôchodkového poistenia do II. piliera presúvalo 4,75 %, tento rok 5 %.