Stále totiž nepoznáme výsledky z antigénového testovania, ktoré prebieha každý deň vo viacerých mestách, a PCR testov sa robí oveľa menej ako v posledných týždňoch, vďaka čomu krivka nákazy automaticky klesá. Určiť reálny vývoj pandémie je preto veľmi ťažké.
Matovič opakuje, že plošné testovanie pomohlo „zlomiť hnusobe krk“ a situácia sa na Slovensku zlepšuje. „V týchto časoch sme mali mať podľa pôvodných predikcií okolo 6-tisíc pozitívnych prípadov denne. Ako viete, v stredu sme mali okolo 1 500 prípadov, takže sme na štvrtinových číslach oproti tomu, kde sme mohli byť a je to preto, lebo milióny ľudí sa zúčastnili plošného testovania,“ povedal Matovič po štvrtkovom rokovaní vlády. Dodal, že cestou plošného skríningu sa treba vydať aj v budúcnosti, inak by bol v hre len lockdown, ktorý však považuje za najhoršie riešenie.
Situácia sa zlepšuje aj podľa Krajčího. „Už nám nestúpajú počty hospitalizovaných,“ povedal s tým, že nemocnice už vedia prijať aj násobne viac pacientov a lôžka nie sú zaplnené ani na 50 %. Ďalšia reprofilizácia nemocníc tak nie je nutná, čo považuje za pozitívum. Varuje však, že stále nemáme žiadne zelené regióny.
Do štatistiky idú len PCR testy
Podľa dostupných dát však ťažko určiť, či sa situácia s COVD-19 naozaj na Slovensku zlepšuje. Do štatistík sa započítavajú len PCR testy, ktorých je v posledných týždňoch oveľa menej. Krivka nákazy tak ide umelo dole. Štát sa totiž okrem PCR spolieha aj na antigény, ktoré majú viacero výhod. Sú bezplatné, rýchle a netreba sa nikde dopredu nahlasovať. Štát pre tento typ testovania zriadil viacero odberných miest naprieč Slovenskom.
Podľa údajov z NCZI spravili takmer 420-tisíc testov a pozitívnych bolo len niečo cez 2 % ľudí. To je výrazný nepomer s PCR testami, ktoré zachytávajú viac ako 19 % pozitívnych ľudí. Okrem toho antigénové testovanie robia aj hasiči. V šiestich okresoch v stredu vykonali 608 odberov a pozitivita bola až 13,3 %.