Problémy s vykazovaním tak priznáva aj Matovič. „Keď pár tisíc ľudí ide na antigénové testovanie a sú identifikovaní ako pozitívni, môže nám to umelo znížiť čísla vykonaných PCR testov aj umelo znížiť počet pozitívnych cez PCR,“ povedal premiér s tým, že odhadujú, že nezverejňovanie antigénového testovania môže skresľovať testovanie o 10 až 15 %.
Hlavná epidemiologička Henrieta Hudečková však hovorí, že konzílium rozhoduje na základe viacerých faktorov, nielen vykonaných testov. „My pri rozhodovaní o epidemiologických opatreniach navyše používame viaceré údaje, ako je napríklad kĺzavý medián a ďalšie štatistiky a nevychádzame len z PCR testov,“ dodala.
(pre zväčšenie kliknite na obrázok)
Dáta sú skreslené a čísla vyššie
Pavol Čekan, biochemik
- Keď nemáme výsledky z antigénových testov, ktoré sa v dnešnej dobe robia, tak nevieme, či ku každému číslu, ktoré denne vidíme z PCR testov, máme prirátať ešte 200 ďalších pozitívnych, alebo 300. Potom treba brať do úvahy aj to, že antigénové testy sú menej presné a citlivé ako PCR, takže 200 z antigénových testov môže byť 500 z PCR testov. Dáta sú teda skreslené a pravdepodobne sú čísla vyššie.
Ja si myslím, že antigénové testy sú dobré pre symptomatických pacientov. Diverzifikácia testovania je azda najlepšia zbraň v boji s pandémiou, takže ja by som nejako nelipol na tom čísle, či PCR, či antigén, ale chcel by som vedieť, koľko sa dokopy testuje a naozaj koľko infikovaných denne odhaľujeme a koľko ďalej trasujeme. A ešte dôležitejšie čísla sú, koľko je hospitalizovaných, na JIS a na ventiláciách. V týchto číslach stagnujeme.
PCR testy (za týždeň)
Počet vykonaných: 51 377
Počet pozitívnych: 9 806
Miera pozitivity: 19,1 %
Antigény (od plošného testovania, okrem hasičských staníc)
Počet vykonaných: 419 417
Počet pozitívnych: 9 786
Miera pozitivity: 2,3 %