Kvôli chýbajúcim zákonom si mesto so vzniknutou situáciou nevie rady. Starostovskú pozíciu si v národnostne zmiešanom meste teraz nárokujú ako Bosniaci, tak Chorváti, informovala o tom stanica Rádio slobodná Európa / Rádio Sloboda. Nedeľné voľby starostu mesta a priľahlého okresu vyhral podľa predbežných výsledkov kandidát bosniackej Strany demokratickej akcie (SDA) Mirsad Peco, druhý skončil s výrazným odstupom zástupca Chorvátskeho demokratického spoločenstva (HDZ BiH) Goran Pejaković.
Obe strany sa v tomto malebnom historickom meste podieľajú na moci od konca bosnianskej vojny v roku 1995. Peco podľahol komplikáciám sprevádzajúcim chorobu covid-19 napoludnie počas volebného dňa, pričom správa o jeho úmrtí sa rozšírila o dve hodiny neskôr. Nikto však vtedy nepodal žiadosť o zastavenie hlasovania a časť voličov tak volila už mŕtveho kandidáta. Smrť kandidáta priamo v deň volieb spôsobila v Bosne situáciu, ktorá nepozná precedens.
Bosnianske zákony na takúto situáciu nepamätajú a nikto poriadne nevie, ako z nej nájsť východisko. S návrhom vlastného riešenia už však prišli obe súperiace strany: Kým SDA požaduje opakovanie hlasovania, z HDZ zaznieva, že novým starostom by mal byť automaticky druhý kandidát v poradí - teda Chorvát. "Zákon stanovuje, kedy sa majú voľby opakovať, ale v tomto prípade pre to nie sú podmienky. Nezomrel starosta, ale kandidát," argumentoval šéf miestneho HDZ Bojan Domica, podľa ktorého musí vec rozsúdiť ústrednej volebnej komisie. S tým ale SDA zásadne nesúhlasí.
"Niekto tak môže zorganizovať vraždu víťaza volieb, aby pripadol mandát druhému v poradí," napísal v sťažnosti volebnej komisii šéf miestnej straníckej organizácie Asim Mekic. Ak nebudú vypísané nové voľby, SDA chce podľa neho využiť "všetkých právnych i iných dovoleniek prostriedkov", aby zabránila Pejakovičovi prevziať funkciu starostu. Ústredná volebná komisia na svojom utorkovom zasadnutí konštatovala, že sa jedná o "citlivú a zložitú právnu situáciu", ktorú domáci legislatíva presne nedefinujú.
Požiadala preto o stanovisko medzinárodnú pozorovateľskú misiu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Tá vec doteraz posudzuje. Obyvatelia Travnika, ktorých RFE / RL oslovila, varujú pred prieťahmi a vyjadrujú obavy, aby sa zo záležitosti nestala národnostná politika. Travnik podľa nich starostu nutne potrebuje, aby pozdvihol nedostatočnú kvalitu tunajších služieb a voľnočasového vyžitia.