Častejšie sú obeťami obťažovania či zneužívania športovkyne, prípady sa však objavujú aj u mužov. Vo väčšine prípadov ide predovšetkým o zneužitie moci či postavenia. SOŠV už podnikol aj prvé konkrétne kroky na zamedzenie diskriminácie, obťažovania, šikanovania a zneužívania v športe. Telesný kontakt je podstatnou súčasťou každej fyzickej aktivity a športovej disciplíny. V mnohých športových odvetviach sa do úzkych vzájomných kontaktov dostávajú ich aktéri, tréneri často s použitím dotykov pomáhajú svojim zverencom zaujať postavenie potrebné pre podanie výkonu. Športové aktivity však predstavujú tiež prostredie, v ktorom môže prichádzať k sexuálnemu obťažovaniu a zneužívaniu.
Téma obťažovania a zneužívania bola na Slovensku dlhé roky tabu. Len minimum športovcov a športovkýň hovorilo o tomto probléme verejne. Až posledné roky priniesli zmenu a verejnosť sa už dozvedela o niektorých prípadoch. "Nemôžeme si zakrývať oči pred problémom zneužívania a obťažovania a tváriť sa, že v slovenskom športe neexistuje. Aj náš prieskum jasne ukazuje, že športovci sa s týmito problémami stretávajú. Ochrana športovcov pred obťažovaním, zneužívaním, šikanovaním aj formami diskriminácie je pre nás dôležitá. Zameriame sa najmä na prevenciu. Aj iniciatívou Šport v bezpečí chceme pomôcť vytvoriť športové prostredie, v ktorom budú rešpektované práva jednotlivca,“ povedala jedna z iniciátoriek projektu Šport v bezpečí, marketingová riaditeľka SOŠV Kristína Czuczová.
Z prieskumu, ktorý realizoval SOŠV anonymnou dotazníkovou formou, vyplynulo, že skúsenosť s akoukoľvek formou obťažovania má až 28 % respondentov. Častejšie pociťujú tieto neprijateľné prejavy ženy, priznala ich až tretina opýtaných (33,3 %). U mužov uviedla necelá pätina (19,35 %), že sa stretla s problematikou už aj osobne. Z celkového počtu respondentov bolo 57 percent žien a 43 percent mužov, dve tretiny zo všetkých účastníkov prieskumu priznalo vek do 26 rokov. Mnohí zo športovcov a športovkýň podľa odoslaných údajov zažili viaceré formy obťažovania a zneužívania. Najčastejšie z ponúkaných možností obťažovania a zneužívania uvádzali športovci nevhodné poznámky o fyzickom vzhľade (23,61 %), nasledovali nevhodné dotieravé otázky (19,44 %) a sexuálne vtipy, pri ktorých sa necítili komfortne (16,67 %).
V slovenskom športe sa objavili aj prejavy nevítaných žiadostí sexuálnej povahy (8,33 %), nežiadúcich fyzických kontaktov (6,94 %). Športovci a športovkyne sa stretli aj s nevítanými dotykmi intímnych častí tela (5,56 %), ale aj so sexuálnym útokom a znásilnením (po 1,39 %). Takmer desať percent športovcov a športovkýň zažilo iné formy obťažovania a nevhodného správania sa.