TASR to uviedla riaditeľka nadácie Zuzana Petková. Zaujíma ju aj stav príprav ďalšieho celoplošného testovania obyvateľstva.
"Bude nás zaujímať, na základe akej štúdie sa nakupujú práve antigénové testy, a to v počte 16 miliónov," doplnila na sociálnej sieti. Nadáciu zaujíma aj efektívnosť zriadenia mobilných odberových miest u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktoré majú štát stáť do 17 000 eur mesačne. Taktiež, či dostali alebo dostanú takúto možnosť aj samosprávy, ktoré sa osvedčili v celoplošnom testovaní.
Petková sa tiež pýta, "aká je dlhodobá predikcia analytikov Ministerstva zdravotníctva SR týkajúca sa vývoja pandémie a či napokon nebude namiesto hromadného testovania potrebný lockdown".
Podľa medializovaných informácií by malo byť súčasťou komisie aj Transparency International Slovensko (TIS). "Aj my sme túto informáciu zachytili v médiách, no nik nás zatiaľ neoslovil. Ak budeme oslovení, radi sa pridáme," ozrejmila Eva Demková z TIS.
Minister hospodárstva a vicepremiér Richard Sulík (SaS) avizoval, že v súvislosti s nákupom antigénových testov zriadi výberovú komisiu, do ktorej prizve aj zástupcov opozície a tretieho sektora. Chce sa obrátiť aj na Úrad pre verejné obstarávanie, aby zistil, ktoré spôsoby obstarania sú v súlade so zákonom. Oslovil aj Najvyšší kontrolný úrad SR, či je nákup v súlade s kompetenciami ministerstva hospodárstva.