Otrasné čísla! Až 28 percent slovenských športovcov priznalo, že sa stretlo s niektorou z foriem šikany, obťažovania či zneužívania. Ukázal to prieskum Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV), ktorý spustil iniciatívu Šport v bezpečí. Častejšie sú obeťami členky nežnejšieho pohlavia, prípady sa však objavujú aj u mužov!
Aktuálne dáta, ktoré sa SOŠV podarilo získať, vedenie slovenského olympizmu nesmierne zaskočili. „Nemilo nás prekvapilo, že v našom športe sa problém zneužívania a obťažovania vyskytuje až v takej miere. Nemôžeme ho už ignorovať a tvrdiť, že na rozdiel od okolitého sveta u nás neexistuje, prípadne sa týka len minima športovcov. Bezpečnosť a životná pohoda športovcov sú pre SOŠV i celé olympijské hnutie dôležité. Vyvinieme maximálne úsilie, aby sme zabezpečili bezpečné prostredie a plnenie práv športovcov,“ povedal Novému Času šéf SOŠV Siekel s tým, že spolu so svojimi kolegami chcú zvyšovať povedomie v tejto dôležitej oblasti a posilniť hlas proti všetkým formám obťažovania a zneužívania v športe.
„Ak sa nám ozvú konkrétni športovci, že mali s niečím takým problém, budeme sa ich podnetom okamžite zaoberať aj s pomocou odborníkov na túto oblasť,“ dodal jasne sa vymedzujúc voči obludným praktikám, ktoré nemajú v športe ani v slušnej spoločnosti čo hľadať. Hoci bola táto téma u nás donedávna viac-menej tabu a dotknuté osoby sa báli o problémoch verejne hovoriť, po posledných prípadoch spod Tatier aj zo sveta nastalo isté uvoľnenie. Škandál bývalého trénera slovenských umeleckých plavkýň Gábora Szaudera v Kanade či jeho temná minulosť u nás, zahrabaná pod koberček, vrcholiaca kauzou Viktórie Reichovej, totiž podľa informácií Nového Času nebol jedinou čiernou škvrnou
Skúsenosť s akoukoľvek formou diskriminácie má podľa anonymného prieskumu SOŠV až 28 percent respondentov, pričom viacerí z nich ich zažili aj viac naraz. Najčastejšími obeťami nevhodného správania, neprijateľných prejavov alebo zneužitia moci či postavenia sú slovenské športovkyne, z ktorých to priznala až tretina opýtaných (33,3 percenta). Mali pritom čeliť nepríjemným poznámkam (34,2 percenta), sexuálnym vtipom (22 percent) a dotieravým a nevyberaným osobným otázkam (19,5 percenta). Tie dominovali aj u mužov (19,4 percenta), ktorí sa viac stretávali s dotykmi intímnych častí tela. Športovci v globále najviac uvádzali poznámky o fyzickom vzhľade (23,6 percenta), osobné otázky (19,4 percenta) a sexuálne vtipy, pri ktorých sa necítili komfortne (16,7 percenta). Sem-tam sa mali objaviť aj prejavy nevítaných žiadostí intímnej povahy (8,3 percenta), nežiaduce kontakty (6,9 percenta), ale aj útok alebo znásilnenie (1,4 percenta). Z celkového počtu bolo 57 percent žien a 43 percent chlapov.
SOŠV dal po týchto nemilých zisteniach v spolupráci s vlastnou komisiou pre ženy a šport a s komisiou športovcov vypracovať vzorovú smernicu o ochrane pred diskrimináciou, obťažovaním, šikanovaním a pred zneužívaním v športe. Jej znenie komunikoval s odborníkmi z oblasti rodovej rovnosti z Inštitútu pre výskum práce a rodiny. Následne ju rozpošle národným športovým zväzom a federáciám, aby ju mohli implementovať do svojich poriadkov a predpisov a následne v prípade zistených skutočností podľa nej aj postupovať. „Nemôžeme si zakrývať oči a tváriť sa, že na Slovensku takéto veci neexistujú. Aj náš prieskum jasne ukazuje, že športovci sa s týmito problémami stretávajú. Všetci si zaslúžia rešpekt a ochranu. Preto proti týmto nešvárom budeme bojovať,“ uviedla marketingová riaditeľka SOŠV Kristína Czuczová a iniciátorka iniciatívy Šport v bezpečí. V rámci nej majú športovci k dispozícii formulár pre podanie oznámenia o diskriminácii, obťažovaní, šikanovaní, zneužívaní alebo inej forme porušenia zásady rovnakého zaobchádzania.
Nový Čas pred dvoma týždňami ako prvý informoval o škandále bývalého trénera našich umeleckých plavkýň Gábora Szaudera, ktorého obvinila štvorica kanadských reprezentantiek zo šikany, zo sexuálneho obťažovania a z nátlaku. Na toxické prostredie počas jeho éry na Slovensku ešte v roku 2017 upozornili aj rodičia nadanej akvabely Viktórie Reichovej, ktorá si následne prešla peklom. Jej kauza putovala až na Športový arbitrážny súd v Lausanne, ktorý jej dal vlani v septembri v spore so Slovenskou plaveckou federáciou (SPF) za pravdu. Viky bola v ťažkých chvíľach okrem rodiny oporou aj jej o dva roky staršia parťáčka s podobným osudom Natália Pivarčiová, s ktorou trénujú dodnes a výborne si rozumejú aj v súkromí.