Najsevernejšie mesto USA si žije ako v strašidelnej rozprávke. V stredu si 4 000 obyvateľov o 13.30 miestneho času užilo posledné slnečné lúče. Slnko sa im nad obzorom ukázalo iba na krátkych 34 minút. Pred sebou majú totiž polárnu noc, čo znamená 66 dní tmy aj cez deň a teploty pod bodom mrazu.
Ide o fenomén, ku ktorému dochádza za hranicou severného polárneho kruhu. Slnko nevyjde nad horizont, a tak na tieto severné oblasti nedopadá prirodzené svetlo. Jediný rozdiel, podľa ktorého obyvatelia poznajú, že je noc, sú pouličné lampy. Cez deň je totiž akési pološero, a tak nesvietia, zažnú ich len v noci.
Plusom pre obyvateľov je zas leto, keď Utqiagvik od polovice mája do polovice augusta zažíva nekonečné denné svetlo. Teraz však slnko vyjde znovu nad obzor až 22. januára miestneho času - teda až dva dni po inaugurácii nového prezidenta Joea Bidena.
V určitej fáze obehu okolo Slnka je vďaka nakloneniu zemskej osi jeden z pólov v takej polohe, že naň niekoľko mesiacov nedopadajú slnečné lúče. Na opačnom póle je v tom čase polárny deň.