Starostka jednej z dotknutých obcí si dala urobiť rozbor a ten ukázal desivé výsledky. Aké kroky navrhuje ministerstvo pôdohospodárstva?Starostka Dlhého Klčova (okr. Vranov nad Topľou) si dala urobiť rozbor mäsa sliepky, ktorá bola u nej na dvore asi tri roky, a tiež vajíčka.
Chce urobiť konkrétne kroky. „Ide o jednu z najvyšších koncentrácií PCB na svete. Do mesiaca oznámime, ako ju začneme znižovať. Vytypujeme desať jednohektárových plôch v širšom regióne, kam umiestnime zeolit a kyselinu humanoidnú. Tie by mali škodliviny do seba absorbovať. Čo je kľúčom k tomu, aby sme ozdravili pôdu v celom regióne. Podľa pokusu aplikovanom na reďkovke sa môžu škodliviny znížiť až o 80 %,“ uzavrel Mičovský.
PCB spôsobujú rakovinu
Dáša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
- PCB sa v minulosti považovali za zdraviu neškodiace. Používali sa v náterových hmotách, ako teplonosné či izolačné kvapaliny v transformátoroch a kondenzátoroch. Keď sa zistilo, že sú toxické pre človeka, živočíchy a životné prostredie, bola ich výroba zastavená. PCB sa rozkladajú veľmi pomaly.
Sú dobre rozpustné v tukoch, preto majú schopnosť bioakumulácie v tukových tkanivách živočíchov i človeka s možným postupným uvoľňovaním do krvného obehu. Narúšajú imunitný systém, hormonálnu rovnováhu v organizme a sú zaradené medzi látky s karcinogénnym účinkom. Výsledkom môžu byť poruchy metabolizmu, štítnej žľazy, nádorové ochorenia a podobne.