Na svojom piatkovom stretnutí prijali predstavitelia PFA stanovisko, že opakovaná hra hlavou spôsobuje demenciu a neurodegeneratívne ochorenia.
"Veda aj v tomto smere rýchlo napreduje, preto musím urgentne zasiahnuť. Obmedzenie hlavičkovania počas tréningov by bol krokom vpred. Budeme sa angažovať v danej veci, aby sa prijali také opatrenia, ktoré by znížili riziká," uviedol šéf PFA Ben Purkiss.
V prvej polovici novembra sa objavila správa, že demenciu diagnostikovali legendárnemu anglického futbalistov 83-ročnému Bobbymu Charltonovi, v júli 2020 na rovnaké ochorenia zomrel jeho brat Jack Charlton. Podobný osud postihol aj iného niekdajšieho reprezentanta Anglicka Nobbyho Stilesa.
"Ide o veľký problém a nemožno ho prehliadať. Stúpa totiž počet prípadov a je potrebné zasiahnuť," myslí si výkonný riaditeľ PFA Gordon Taylor. Na danú tému sa za ostatné roky objavilo viacero štúdií a analýz. Podľa výskumu odborníkov z univerzity v škótskom Glasgowe majú bývalí futbalisti až 3,5-krát vyššiu úmrtnosť na neurodegeneratívne ochorenia ako Parkinsonova či Alzheimerova choroba.
Na základe výsledkov výskumov od januára 2020 v Anglicku, Škótsku aj Severnom Írsku platí nariadenie, že deti do 12 rokov majú na tréningoch zakázané hlavičkovanie lopty. U futbalistov od 12 do 15 rokov platia v tomto smere obmedzenia a u mládeže vo veku 16 a 17 rokov je možné hlavičkovanie iba na jednom tréningu týždenne.