Opisuje, že s odborníkmi sa dohodli na tom, aby sme smerovali k dosiahnutiu kĺzavého priemeru z PCR testovania pod 750 prípadov a v nemocniciach musí byť pod 2 000 hospitalizovaných. V nedeľu bolo na lôžku 1 700 ľudí a priemer bol 1 300. Podľa Matoviča sú školy oveľa rizikovejšie, keďže kiná navštevuje výrazne menej ľudí. „Hovoriť, že máme na výber úplne rovnaké ťahy, a my si vyberieme ten politicky ľúbivejší a je to nezodpovedné, to je mimoriadne povrchné,“ skonštatoval premiér s tým, že školy sú extrémne veľkým rizikom.
„Rozhodnutie vrátiť školákov do lavíc 30. novembra podporujem, lebo hoci sa v dnešnej dobe všeličo dá kúpiť, skúsenosti a zážitky z kolektívu, a to múdro, čo odovzdá učiteľ žiakom, je nevyčísliteľná hodnota,“ povedal. K saskárom sa nepriamo pridal aj infektológ Pavol Jarčuška z konzília odborníkov. Podľa neho je dôležitá regionálna situácia, a tak by do škôl nemuseli chodiť plošne všetky deti.
Sulíkov plán
Richard Sulík dnes predstaví aj ich vlastný protipandemický plán, ktorý bude inšpirovaný modelom z Česka. „Základ plánu je taký, že sa nebudeme dívať na Slovensko ako jeden celok bez ohľadu na epidemiologickú situáciu,“ povedal s tým, že zohľadňovať budú 36 obvodov podľa regionálnych úradov verejného zdravotníctva.
Tie okresy, ktoré sú zasiahnuté najmenej, budú mať najvoľnejšie opatrenia, a týkať sa to bude aj škôl. Matovič však avizuje, že ich plán nebude brať do úvahy. „Richard Sulík nepríde s tým plánom, ako splniť podmienky konzília epidemiológov, on si príde iba s plánom, že tam, kde máme okresy zelené, tak tam si otvárajme a podobne, ale to je, že dávate úlohu z matematiky, ale žiak si napíše sloh zo slovenčiny,“ povedal premiér.