Stalo sa tak po tom, ako sa vo Viktórii podarilo potlačiť druhú vlnu koronavírusovej pandémie, píšu agentúry Reuters a DPA.
Oba štáty uzavreli svoje hranice 8. júla. Cieľom toho opatrenia bolo dostať pod kontrolu situáciu v Melbourne, hlavnom meste Viktórie, ktoré sa stalo ohniskom ochorenia COVID-19. Ich hranice boli naposledy uzavreté v roku 1919 počas pandémie španielskej chrípky.
Uvoľnenie opatrení vyvolalo oslavy v pohraničných mestách, pričom väčšina vodičov pri prekračovaní hraníc trúbila.
Po opätovnom otvorení hraníc sa predpokladá prudký nárast leteckej dopravy na jednej z najrušnejších trás na svete medzi Melbourne a Sydney. Letisko v Sydney očakávalo v pondelok 26 letov z Viktórie, ktorými by sa malo prepraviť takmer 4000 cestujúcich. Práve letecká doprava patrí koronakrízou medzi najviac postihnuté odvetvia.
Zdá sa, že vo Viktórii, druhom najľudnatejšom štáte Austrálie, sa šírenie koronavírusu SARS-CoV-2 podarilo účinne zastaviť, pretože pondelok bol 24. dňom v rade, keď neboli hlásené žiadne nové prípady infekcie. V nedeľu boli preto zmiernené nariadenia týkajúce sa nosenia rúšok v exteriéroch a zhromažďovania osôb. Najľudnatejší štát Nový Južný Wales zaznamenal 16 dní bez novej lokálnej nákazy.
V štáte Viktória sa vyskytlo približne 73 percent z celkového počtu vyše 27 800 nakazených v Austrálii a 90 percent z doterajších 907 úmrtí. Na vrchole druhej vlny pandémie tam pribúdalo okolo 700 nakazených denne. Skoro päťmiliónové mesto Melbourne bolo v karanténe 112 dní.