Verejnosti ho predstavil minister hospodárstva Richard Sulík, minister školstva Branislav Gröhling a poslankyňa Jana Bittó Cigániková.
Semafor zdravia je rozdelený na osem kapitol, prvá sa týka všeobecných podmienok, ktoré platia vždy. Presne stanovuje, ako sa majú ľudia správať, ak sa u nich prejavia symptómy, ak sa stretli s nakazeným alebo sa vrátili z červenej krajiny. Ľudia totiž podľa Jany Bittó Cigánikovej často nevedia, čo majú robiť a ako sa majú správať. Seniori nad 65 rokov by dostával poštou domov rúška, konkrétne 15 kusov raz mesačne, informovala Bittó Cigániková. Počas pandemickej situácie by prerušili možnosť cestovať bezplatne, aby sa znížila mobilita.
Prevádzkovatelia predajní, reštaurácii či divadiel by mali pri vstupe do objektu zabezpečiť dezinfekciu rúk, každý návštevník by mal povinnosť vydezinfikovať si ruky. Zdôrazňuje aj vetranie a zvlhčovanie vzduchu v uzavretých priestoroch.
Plán hovorí o opatreniach, pravidlách a odporúčaniach pre celé Slovensko, pre konkrétne obvody, spomína plán testovania, rieši cezhraničný režim aj odškodnenie zatvorených či obmedzených prevádzok.
Celé Slovensko je v pláne SaS rozdelené na 36 častí podľa jednotlivých obvodov regionálnych úradov verejného zdravia. Každá takáto časť Slovenska by mala pridelené skóre. To by určovali štyri veličiny, a to počet nakazených na 100-tisíc obyvateľov, počet nakazených ľudí nad 65 rokov na 100-tisíc obyvateľov z tejto vekovej skupiny, rýchlosť ako sa vírus šíri a pozitivita, teda koľko percent z urobených testov bolo pozitívnych.
Sulík kritizuje, že na nemáme aplikácie, ktoré by pomáhali s trasovaním kontaktov pozitívnych. Navrhuje ju vo svojom pláne. Trasovanie by chceli mať automatické alebo poloautomatické. Dokument chce Sulík predstaviť na dnešnom rokovaní Ústredného krízového štábu.
Protipandemický plán popisuje aj spôsob testovania. Malo by sa testovať pri príznakoch ochorenia, v školách, domovoch sociálnych služieb. Tiež pred hromadnou akciou, napríklad pri športových akciách. Samostatný režim testovania by mal byť na hraniciach a tiež v subjektoch hospodárskej mobilizácie, podnikoch kritickej infraštruktúry či v spoločnostiach nad 1000 zamestnancov.
Minister Gröhling chce, aby sa deti vrátili do školy budúci týždeň (30.11). Podľa jeho slov je dôležité, aby študenti a žiaci mali kontakt s učiteľmi a s kolektívom. Pre školy by mal fungovať ešte individuálny lokálny školský semafor. Gröhling by chcel vytvoriť mobilné testovacie jednotky, ktoré by na základe požiadavky riaditeľa vedeli prísť do školy dobrovoľne pretestovať žiakov či zamestnancov. Rezort školstva na toto opatrenie našiel aj financie, ktoré by mohli prísť mestám a krajom na vytvorenie stabilných odberových tímov.
"Strana SaS je za to, aby sa školy otvorili, pretože nám veľmi záleží na vzdelaní žiakov a hlavne na fungovaní rodín na Slovensku. Teraz aj ostatné strany musia povedať, že či im záleží na vzdelávaní a že či naozaj školstvo ako oblasť je prioritou tejto vlády," dodal.