Spomedzi 41 obcí štyroch okresov, kde zisťovali obsah PCB látok u zvierat z domácich chovov, vyšli najhoršie výsledky v obciach v okolí odkaliska Poša. Ako pre TASR povedal riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) Jozef Bíreš, drobnochovatelia môžu dosah kontaminácie znížiť aplikovaním humínových kyselín alebo zeolitu na pôdu.
Obsah PCB látok u zvierat a zvieracích produktov zisťovali veterinári v okresoch Vranov nad Topľou, Humenné, Michalovce a Trebišov. Ako Bíreš priblížil, analýzy zamerali na hydinové mäso, vajcia, mlieko, sval z ošípaných a poľovnú zver. "Z 80 vzoriek bolo 13 pozitívnych. Matematicky to nie je zlé, ale biologicky je to vysoko rizikové, pretože aj u tých 13 rodín, ktoré konzumujú tie potraviny dlhodobo, môže byť zdravotný dosah rôzny," konkretizoval s tým, že v rámci domácich chovov je PCB látkami najzasiahnutejšia hydina, najmenej ošípané a tiež kravské mlieko. Ako absolútne najkontaminovanejšiu veterinári vyhodnotili poľovnú zver zo zvernice Orlová v Strážskom, u ktorej sa pozitivita blížila k 100 percentám.
Bíreš rozdiely v obsahu PCB látok u rôznych zvierat vysvetľuje rozdielmi v druhu potravy a spôsobe života. Kým hydina konzumuje potravu priamo z kontaminovanej zeme, ošípané sú zväčša chované v uzatvorenom priestore. Divoká zver sa okrem potravy kontaminuje aj počas váľania sa v kontaminovanom bahnistom teréne zverníc a PCB látkami sa kontaminuje aj cez kožu.
Aby sa kontaminácia zvierat PCB látkami v drobnochovoch na Zemplíne znížila, Bíreš chovateľom odporúča nepoužívať krmivo vyrobené doma alebo na území regiónu. ŠVPS tiež zvažuje možnosť dekontaminácie pôdy v domácnostiach prostredníctvom aplikácie humínových kyselín alebo zeolitu. "Tieto dve látky sa budú aplikovať na dvore a budeme zisťovať v ďalšom procese, či pokles PCB látok bude alebo nie. Chceme toto overiť v krátkej dobe," doplnil s tým, že vo zvernici je jediným možným riešením "športové poľovníctvo" podobne, ako je to s rybárčením na Zemplínskej šírave. Ako dodal, otázka dekontaminácie pôdy u drobnochovateľov s možnou spoluúčasťou štátu, rovnako ako aj možnosť ich finančného odškodnenia za predchádzajúce roky má byť predmetom ďalších stretnutí so starostami dotknutých obcí a tiež predstaviteľov rezortu pôdohospodárstva.