Milan vyvíja a testuje nový systém založený na unikátnom spôsobe živého vyhodnocovania rizika z bezpečnostných kamier pomocou umelej inteligencie. Jeho systém vie rozpoznať hľadaných ľudí či teroristov podľa ich správania a rozpozná aj nože a zbrane. Košičan prezradil, že v porovnaní s medzinárodnou profesionálnou konkurenciou dokonca dosiahol lepšie výsledky. Milan Pašek (37) je absolventom košického gymnázia. Počas vysokoškolského štúdia v Prahe v roku 2006 založil študentský startup.
Pred 5 rokmi sa však začali naplno venovať využívaniu umelej inteligencie a ich najnovší systém má potenciál zvýšiť bezpečnosť na letiskách, nemocniciach či školách. „Ide o platformu na inteligentnú analýzu videa. Čokoľvek chcete vyhodnotiť, či už objekty, ľudí alebo ich správanie, dokáže na to reagovať. Môže to počítať zákazníkov v obchode, merať teplotu, rozpoznávať ľudí na letisku alebo zistiť, že došlo k bitke, alebo že človek odpadol a leží na zemi,“ predstavil vlastnosti nového autonómneho systému, ktorý dokáže rozpoznať tvár aj cez rúško.
„Systém sa naučil tváre od seba rozpoznávať. Ak vidieť polovicu tváre a oči, vieme osobu rozoznať,“ odhalil Pašek. V praxi novinku môžu využiť aj pri forenznej analýze existujúcich záznamov, keď potrebujú identifikovať osoby z bezpečnostných kamier. „Dokážeme s pomocou systému aktívne sledovať, čo sa deje. Ak kamera zaznamená podozrivú udalosť, okamžite na to upozorní bezpečnostného pracovníka. V prípade, ak niekto vytiahne zbraň alebo nôž, ochrankári by o tom vedeli takmer v okamihu a môžu hneď zareagovať,“ vysvetlil Pašek s tým, že porazili aj zahraničnú konkurenciu, medzi inými aj izraelskú tajnú službu Mosad.
„Boli sme najlepší v biometrickom rozpoznávaní. Dokázali sme nájsť konkrétne osoby z veľmi nekvalitných fotografií, ľudí, ktorí boli už starí čí mŕtvi,“ dodal. Ich vynález už testujú v Inštitúte klinickej a experimentálnej medicíny v Prahe.
Ako to funguje
1. Detekcia tvárí v dave
2. Algoritmus rozpozná črty podozrivého
3. Upozornenie bezpečnostných zložiek
4. Zásah
Systém dokáže detekovať základné črty tváre a neobalamutia ho ani nespočetné plastické operácie či zmena farby pokožky. Vyskúšali to aj na príklade slávneho speváka Michaela Jacksona, ktorý podstúpil niekoľko estetických zákrokov.
Izraelská spravodajská služba Mosad
Mosad založili 1. apríla 1951. Do pôsobnosti patrí zber spravodajských informácií, tajné operácie a protiteroristická činnosť. Centrála sídli v Tel Avive. Na čele stojí riaditeľ, ktorý je priamo zodpovedný premiérovi, pretože Mosad nepodlieha kontrole izraelského parlamentu (Kneset). Ide o civilnú službu a nepoužíva vojenské hodnosti. Najznámejšími akciami sú nájdenie a zajatie nacistického vojnového zločinca Adolfa Eichmanna tímom agentov Mosadu 11. mája 1960 v Argentíne či zabitie Fathi Shqaqi, vodcu palestínskeho Jihadu v roku 1995.