Stalo sa tak pri výkopových prácach okolo čiastočne zachovanej veže bývalého kláštora paulínov. Unikátny objav nasvedčuje, že by tu mohol byť pochovaný niekdajší panovník Juraj Bebek, ktorý vlastnil aj hrad Krásna Hôrka. Nesmierne cenná pamiatka spred 600 rokov sa nachádza pri obci Slavec v ruinách kláštora paulínov, ktorý stále skúmajú archeológovia. Najprv tu našli vzácny svorník uzatvárajúci klenbu a potom aj bývalú kaplnku niekdajšieho gotického kláštora.
„Tieto fresky boli súčasťou komplexu kláštora a ide o unikátny nález. Je vzácne, že sa totiž zachovali maľované omietky. Možno rozoznať štýlové znaky, ktoré sú blízke neďalekému plešiveckému kostolu z konca 14. storočia. Samotný Juraj Bebek ako zakladateľ kláštora mal kontakty na Taliansko a tamojší majstri to potom vymaľovali,“ potvrdil vedúci archeologického výskumu Peter Tajkov z Fakulty umení Technickej univerzity Košice. Hodnota týchto fresiek je preto vysoká a podľa odborníkov v podstate nevyčísliteľná.
Tajkov pre Nový Čas potvrdil, že takmer s istotou možno predpokladať, že Bebek je v tomto areáli aj pochovaný. Niektoré historické zdroje uvádzajú, že posledný z rodu Bebekovcov zomrel v Sedmohradsku. Kde ho pochovali, sa však už neuvádza. Farebné fresky sú teda ďalším pokladom, ktorý vydali ruiny kláštora. Predseda občianskeho združenia Sine Metu Őrs Orosz, ktoré celý areál otvára verejnosti, pripomenul, že ide v poradí už o tretiu sezónu historických objavov.
„Z tejto výzdoby máme všetci radosť. Spolu s vedľa stojacou Andrássyovskou kúriou bude čo obdivovať. Chceme tu zriadiť vlastivedné múzeum a postupne odkryť aj viac ako len súčasných 20 percent tejto vzácnej lokality,“ dodal. Okrem najväčšej turistickej atrakcie, teda Gombaseckej jaskyne tu už stojí vyhliadková veža. V pláne je aj vybudovanie zipline, ktorá popri už vybudovanom náučnom chodníku bude ešte väčším lákadlom pre turistov.
Majitelia Krásnej Hôrky
Juraj Bebek pochádzal z rodu lúpežných rytierov a bol verným vazalom Habsburgovcov. Hrad Krásna Hôrka, ktorý jeho predkovia začali stavať v 13. storočí, zdedil po svojom otcovi Františkovi. V roku 1560 ho na love uväznili Turci a v zajatí strávil 5 rokov. Oslobodil ho až sedmohradský knieža Ján Žigmund, preto Juraj prešiel z vďaky do sedmohradských vojsk. Stratil však dôveru Habsburgovcov a spolu s ňou aj opevnený hrad, ktorý následne pridelili rodu Andrássyovcov. Juraj Bebek zomrel v roku 1567 v Sedmohradsku bez potomka a tým vymrel rod Bebekovcov.