Už v stredu alebo štvrtok si poslanci vyberú spomedzi siedmich kandidátov, z ktorých jeden nahradí už odídeného generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára (56). Súčasná koalícia pred voľbami sľubovala, že do justície vráti transparentnosť, a preto bolo vypočúvanie siedmich kandidátov a následne aj voľba prvýkrát v histórii verejné. Meno favorita nebolo do poslednej chvíle jasné, premiér Igor Matovič (47) sa však koaličným partnerom vyhrážal, že ak sa dohodnú na voľbe jedného z kandidátov s opozičnými stranami, odíde z koalície.
Vypočúvanie kandidátov trvalo 36 hodín, počas ktorých dostávali otázky týkajúce sa najznámejších káuz a mafiánov Slovenska. Odpovedať museli aj na to, prečo neurobili nič s upadajúcou justícou, ktorá v posledných rokoch strácala dôveryhodnosť. Poslanci sa teraz musia rozhodnúť, kto ich svojimi odpoveďami presvedčil najviac. V priebehu utorka sa odpovedi na túto otázku jednoznačne vyhýbali. Strany sa chceli na spoločnom kandidátovi dohodnúť na rokovaní klubov a následne na koaličnej rade. Víťaza následne vymenuje do sedemročnej funkcie prezidentka Zuzana Čaputová.
Matovič mal tesne pred voľbou pochybnosti. V prípade, že by sa niektorý z jeho koaličných partnerov spolčil pri voľbe s opozíciou, chce položiť vládu. „Ja som upozornil koaličných partnerov ešte pred vypočutím, že sa mi dostalo do uší, že niektoré politické strany urobili nejaké dohody s mafiou, je už jedno, či s jednou alebo s druhou. Ak by sa, samozrejme, niečo také stalo, OĽaNO vystúpi z koalície a je koniec,“ odkázal premiér. Koho však myslel bližšie, nešpecifikoval.
Dopredu dohoda nie je
Koaliční partneri však o žiadnej dohode s mafiou nevedia. „Čo sa týka tej mafie, nemám absolútne informácie o niečom takom, a myslím si, že skôr by mali byť vyjadrenia medzi jednotlivými koaličnými partnermi na koaličnej rade ako takto cez médiá,“ myslí si Miloš Svrček zo Sme rodina. Za pravdu mu dáva aj spolustraník Peter Pčolinský, ktorý o žiadnej dohode medzi koalíciou a opozíciou nevie. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga trvá na tom, že ani jeden z kandidátov nemal dopredu nič sľúbené.
„36 hodín trvalo, kým sme vypočuli 7 kandidátov. Celé Slovensko, celá verejnosť je svedkom toho, že to bolo náročné vypočúvanie, že tie otázky boli naozaj niekedy až na hranu tvrdé, že sme sa nikoho nebáli a nikto nemal nič dopredu sľúbené a nebola to žiadna politická korektnosť,“ hovorí Šeliga. „Zhodneme sa na tom, že voľba generálneho prokurátora je najdôležitejšou voľbou tohto volebného obdobia tak pre koalíciu, ale aj pre opozíciu,“ povedala šéfka Za ľudí Veronika Remišová.
Do poslednej chvíle nebolo jasné, kto je favoritom voľby. Matovič podporoval Juraja Klimenta, ktorý bol jediným neprokurátorom z kandidátov. Proti nemu sa však postavila opozícia aj Alojz Baránik z SaS, ktorý nefandí ani Marošovi Žilinkovi, ktorého presadzuje Sme rodina.
Paradoxom je, že tesne pred voľbou generálneho prokurátora sa uvoľnilo miesto aj jeho prvého námestníka. Viera Kováčiková sa totiž v utorok vzdala svojho postu. Stalo sa to krátko na to, čo prišla do práce aj napriek pozitívnemu testu na COVID-19. Svoj odchod vysvetlila tak, že nechce viac čeliť útokom politikov a novinárov a chce vyvodiť zodpovednosť za svoje správanie.
Kto sú kandidáti?
+ Má skúsenosti z riadenia vysokej funkcie v rámci prokuratúry.
+ Raz už voľbu generálneho prokurátora v parlamente vyhral.
+ Dozoroval kauzu kyselinári, v ktorej DPH-čkoví podvodníci vraždili biele kone v kyseline.
- Má renomé predovšetkým teoretického odborníka.
- V minulosti vraj omylom skartoval výpoveď vtedy ešte poslanca Matoviča, ktorý hovoril o kupovaní poslancov.
- Vyčítali mu, že sa v minulosti nepostavil za prokurátora Vasiľa Špirka, ktorý podal trestné oznámenie na Kaliňáka.